Jazz & World Music, Filharmonie Brno, Besední dům, středa 8. dubna 2026
Po nedávných dvou zajímavých koncertech tria amerického pianisty Kevina Hayese a následně švýcarské saxofonistky Maríe Grand v Besedním domě vyvrcholilo JAZZOVÉ abonmá premiérovým sólovým vystoupením brazilského pianisty Amara Freitase v brněnské Filharmonii. Svůj první sólový koncert v České republice odehrál Amaro o den dříve v pražské Novoměstské radnici, jak podrobně popsal kolega Tomáš S. Polívka ve svém reportu.
Brněnský koncert měl stejnou strukturu i náplň, skvělá akustika odvážně nasvícené brněnské Filharmonie a plný sál vnímavých posluchačů navíc povýšily Amarovo koncertní vystoupení. Stejně jako v Praze jsme si užili v prvních skladbách jeho specifický perkusivní styl hry na piano, který si vyvinul díky jeho lásce k bicím nástrojům. Po Amarově dojemném proslovu přišly na řadu dvě krásně rozvedené standardní balady Round Midnight a Olha Maria.
Hlavním těžištěm celého koncertu však byla snad dvacetiminutová Sinfonia Amazônica, kterou Amaro uvedl vysvětlením svého niterného vztahu k brazilské Amazonii a původním, indiánským obyvatelům, se kterými delší dobu v pralesích žil. Dojemné hudební dílo začalo imitací pralesních zvuků cyklicky opakovaných v několika smyčkách, což perfektně navodilo atmosféru v sále. Dalším obohacením byly indiánské motivy na píšťalky, vábničky apod. Na pozvolné zapojení piana jsme nemuseli dlouho čekat, v několika vlnách po rukama Amara pak přišlo neslýchané hudební opojení, jak se můžete přesvědčit ve video ukázce:
Dojaté publikum si vytleskalo poklidné přídavky, ve kterých Amaro nenásilně zapojil posluchače do hudebního představení, nejprve jednoduchými pěveckými motivy a také světly jejich mobilních telefonů.
Poslední, velmi podařený, letošní jarní koncert JAZZOVÉHO abonmá brněnské Filharmonie přesně vyjádřilo podstatu jejího názvu Jazz & World Music. Těšíme se na představení programu příštího ročníku!
Setlist:
Sankofa (Amaro Freitas); Mantra (Amaro Freitas); Angico (Amaro Freitas); Dona Eni (Amaro Freitas); Round Midnight (Thelonious Monk); Olha Maria (Tom Jobim);
Sinfonia Amazônica: Uiara, Y’Y, Viva Naná (Amaro Freitas)
Encores: Gloriosos (Amaro Freitas); Clube da Esquina (Milton Nascimento)


