Písně ohlušujícího ticha

Písně ohlušujícího ticha

Slovenská gotická skupina ĽAHKÁ MÚZA slaví letos 40 let existence! A po dvanácti letech přichází i s novým albem. Zove se „Piesne ticha / The Songs of Silence“ a světlo světa spatřilo 24. dubna díky vydavatelství Hevhetia.

Legendární Ľahká múza působí od roku 1984 jako výrazný a nezaměnitelný představitel post-punku, dark wave potažmo gotického rocku. Ostatně počátkem loňského roku jsem tady přinesl portrét této kapely. S tím, že chystá nové album. K němu zpěvačka Gudrun řekla mimo jiné: „Pokud jsme na začátku tvorby byli industriální, tak dnes jsme výrazně world. Pracujeme s kořeny naší lidové hudby a její emocionality. Ale moderními elektronickými prostředky a plnokrevnými vokálními technikami.“

A tak je tu album sice s tradičně temnou směsí kytarového zvuku a industriální a působivé elektroniky, ale je tu navíc emocionálně proměnlivý zpěv vycházející z repetetivních slovenských lidových halekaček. Ty ve spojení s temným gotickým zvukem čpějí špínou i vášní, až mám místy pocit, že sleduju Pasoliniho „Canterburské povídky“. Mezi deseti písněmi nechybí také notná dávka mysteriozity, umocněné varhanním vzdouváním („Identita“), někdy až k nebesům a pak blízko k peklu („Lesk a prach“). Středověký esprit sytí zvukově bohatý track „Lenavilo“, ponorný i vzletný minimalistický puls pak „V zrkadlách pocitov“. Když poslouchám „V kalných vodách“, kde se mimochodem skrývá okouzlující instrumentální intermezzo, se zpěvačka snad i vysmívá ďáblovi. „Hry“ jsou rytmicky údernější a evokují pozdní Sisters Of Mercy, hutnost naplňuje „Piesne ticha“, projasněnější melodičnost pak „Zlom“. Finále alba je ve znamení hymničnosti („Riavy“).

Textově jsou písně jako vždy zatíženy temně zabarvenými texty. Tak úplně jim v té zvukové mase není rozumět, což umocňuje onu pro skupinu typickou komplexní tíži skladeb. Ty jsou protkány výrazy jako temná noc, stíny proher, daleko od nebe, ruiny pocitů, trýzeň, chvění, splín, žal, hněv, samota, vášeň, rozbitá slova, past temných chvil, ztracené světy, bezbarvý čas, slova hořící v zajetí, volání dávných chvil, kalné vody… a v samotném závěru verš „nezhynout v plné chvíli / je to zlom.“ Plné znění textů najdete zde.

Vpravdě zatěžkaná a skvělá Ľahká múza!

Písně ohlušujícího ticha

Písně ohlušujícího ticha

obal, booklet
zvuk
hudba
Hodnocení čtenářů14 Hlasů
4.7
Hodnocení