Nikol Bóková vydává své šesté autorské album "Expedition"

Nikol Bóková vydává své šesté autorské album „Expedition“

Poslední listopadový pátek vyjde nové album Expedition Nikol Bókové, které bude jejím třetím autorským titulem, vydaným na vlastním vydavatelství Soleil et Pluie, a celkově již šestým albem, vydaným v rozmezí pěti let.

Na expedici se s Nikol vydali kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń – sestava, která byla založena při příležitosti nahrávání alba Elements pod názvem Nikol Bóková Quartet. Na dvou skladbách alba se objeví také host, norský trumpetista Gunnar Halle.

„Expedition je jízda. Jízda vesmírem. V mnohém jsem inspirovaná Arthurem C. Clarkem a jeho sci-fi romány. Inspiruje mě svět, hvězdy, měsíc, planety, myšlenky a galaxie, a taky třeba pozemská jízda kabrioletem. V Expedition jsem v kosmické lodi na dlouhé trase vesmírem, v ponorce hluboko v oceánu, na Faerských ostrovech, v Japonsku, chvíli jsem robůtkem na Marsu, chvíli jsem to já, jak tančím nebo poslouchám vítr, chvíli jsem ten samotný vítr. V Expedition je spoustu míst k objevování s neomezeným počtem pasažérů.“

Říká Nikol Bóková a Jan Bók Vala dodává:

„Jako každá expedice je i tato o objevování toho nového, uchopitelného jen krůček po krůčku, kam oko teleskopů a družic rychlostí světla dohlédne.

Relativita času a prostoru vůči lidské existenci je základním tématem všech devíti skladeb. Nikol ve svém přístupu ke skladbě uhýbá vždy jako před meteority tam, kde by cítila, že se opakuje, nebo že zní jako něco co už tu bylo. Náš mozek tedy slyší echa něčeho, co bychom jakoby znali už věky, ale zároveň to nikdy neslyšeli. Kromě skladby The Deep Range, která v částech odkazuje na klasickou klavírní literaturu hloubky moře, ale probodává ji elektrickou sinusovou sondou Davidovy kytary.

Je to hudba, kterou je nejlepší poslechnout v celku, a pak ještě několikrát znovu. Pokaždé vám ukáže další vrstvy ke zkoumání a prožitkům, které jste svými ušními družicemi právě pořídili.

Dle toho, jestli jsme optimisti či pesimisti, pak na přebalu vidíme snímek z právě osídleného Marsu, či z klimaticky zaneřáděné naší Země (tak jak tak, snímek z blízké budoucnosti).“

Album bylo natočeno v červenci 2023 v C. Bechstein Pianocentrum Praha. Mix a mastering provedl Jan Bók Vala, který je také autorem fotografie a grafického designu alba.

Album vychází 24. listopadu 2023 v hi-res digitálním formátu, na streamovacích platformách a na audiofilském magnetofonovém pásu. Na CD a LP album vyjde začátkem příštího roku, do té doby bude umožněna koupě v předprodeji. Vše k dostání v e-shopu vydavatelství Soleil et Pluie na www.soleiletpluie.com