Trio Roberta Balzara vydává desku Jedním dechem
Foto: Tomáš Škoda

Trio Roberta Balzara vydává desku Jedním dechem

Jedinečná inspirativní spolupráce, která šlape jako dobře namazaný stroj už dlouhé roky. To je spojení kritiky ceněné a zároveň posluchači mimořádně oblíbené jazzové formace Robert Balzar Trio a populárního multižánrového zpěváka a autora Dana Bárty, jehož eklektická tvorba je zakořeněna spíše v rocku a soulu. Nyní zaznívá na nové jazzové desce Jedním dechem, na níž zmínění hudebníci přinášejí svým fanouškům repertoár, který částečně konceptuální a syntetický. Přítomnost speciálního hosta, kterým je modernista a sférický trumpetista Kornél Fekete-Kovács, dodává hudbě kapely další nečekaný rozměr. Společný koncert v tomto obsazení se uskutečnil v rámci série JazzFestBrno on Screen, zaznamenala jej Česká televize a teď vychází také ve zvukové podobě. Album Jedním dechem vydává label Bivak Records jako CD i v digitální podobě.

Navzájem se známe roky, s Kornélem jsme už dříve také hráli a jsme rádi, že přijel náš repertoár okořenit. Sešli jsme se v době covidu uprostřed frustrujícího období bez živých vystoupení a myslím, že ta radost ze společného hraní po dlouhé době se do výsledku promítla,“ říká basista Robert Balzar, jehož trio tvoří ještě pianista Vít Křišťan a bubeník Kamil Slezák.

Deska Jedním dechem obsahuje celkem devět skladeb. Autorsky přispěli všichni členové tria i Dan Bárta. Kromě původní tvorby na albu zaznívají i úpravy známých skladeb, například Naima od Johna Coltranea, But Not For Me od George Gershwina či Last Chance Lost od Joni Mitchell.

Do jazzových vod si s chutí opět odskočil i Dan Bárta.

Někdy mi melodie vyjede z rutiny tak, jak jsem si nenaplánoval. Na pódiu se zachraňujeme navzájem a je to obrovská zábava. Důležité je jen plavat stejným směrem. Deska Jedním dechem je na tomto principu postavená. Je na ní i hodně sólových partů, které ovšem nemají exhibiční charakter, ale dotvářejí celkovou náladu,“ říká Bárta. A přidává poklonu maďarskému trumpetistovi: „Celé album je křehké a Kornél mu dodává tu pomyslnou špičku,“ uzavírá několikanásobný držitel ceny Anděl.

Zdroj: tisková zpráva