Nikol Bóková vydává své druhé album „UNRAVEL“
Nikol Bóková

Nikol Bóková vydává své druhé album „UNRAVEL“

Klavíristka a skladatelka NIKOL BÓKOVÁ je v jazzovém světě objevem loňského roku. Její první album (INNER PLACE, Animal Music, 2019), jímž vybočila z dosud známých vod klasické klavírní hry, si vysloužilo nominaci na cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku 2019. Rok poté přichází Bóková s novým projektem UNRAVEL, v němž inovativně spojuje obtížné klasické skladby pro sólový klavír (Rachmaninov, Ravel, Novák, Korngold, Svoboda) v naprosto suverénním provedení se svými vlastními kompozicemi, inspirovanými osobnostmi klasických skladatelů (např. Ravelovi věnovaná titulní skladba „Unravel“). I tentokrát ji doprovází sehrané rytmické duo – kontrabasista MARTIN KOCIÁN a bubeník MICHAŁ WIERZGOŃ. Souhra tria, jež dýchá jako jeden organismus, autorčina klavírní hra bez jakýchkoli technických limitů, jakož i originální kompoziční rukopis Nikol Bókové, to jsou tři zásadní devizy, které z alba UNRAVEL, společně s dokonale sejmutým zvukem, činí opět hudební překvapení, jakkoli existenci Nikol Bókové si česká jazzové scéna od loňska již dobře uvědomuje.

Nikol Bóková vydává své druhé album „UNRAVEL“

Pro klasickou klavíristku, která se nedávno rozhodla prozkoumat jazzový svět a objevila v sobě při té příležitosti ohromující kompoziční talent, je svět klasické hudby autorů 20. století silným inspiračním zdrojem, z něhož dokáže čerpat inovativně, s respektem a přitom zcela organicky:

„Brouzdat v hudbě velkých skladatelů, poznávat ji do hloubky a uvádět ji v život. To je má obrovská životní vášeň. A nechávat se jí inspirovat a objevovat v tomto světě své vlastní vyjádření, příběhy, emoce…  to pro mě utváří vesmír, ve kterém se má touha interpretovat a tvořit propojuje. Unravel je spojením velké úcty k tvorbě minulosti s uvědomováním si své existence tady a teď“, říká o novém projektu UNRAVEL, původně vytvořeném pro hudební festival Americké jaro, Nikol Bóková.

Album UNRAVEL bylo nahráno ve studio SONO Records ve spolupráci se zvukovým mistrem Milanem Cimfem. Mastering alba provedl Pavel Karlík. Obal alba je dílem grafika Jonatana Kuny ze Studia Najbrt a fotografa Jana Valy. Album vychází na CD a digitálně v distribuci společnosti SUPRAPHON a je též k dispozici ve vlastním e-shopu ANIMAL MUSIC.

Nikol Bóková vydává své druhé album „UNRAVEL“

NIKOL BÓKOVÁ je jedním z největších českých hudebních příslibů poslední doby. Ve své tvorbě kombinuje klasicky školené interpretační mistrovství s jedinečným kompozičním talentem. Se svým klasickým repertoárem, který sahá od baroka až k soudobé hudbě, pravidelně vystupuje s předními českými orchestry, koncertuje po Evropě, přednáší recitály na hudebních festivalech a také se věnuje nahrávání klasických skladeb pro Český rozhlas. Společně s vizuálním umělcem Janem Valou je spolutvůrkyní projektu CATAPLASM, ve kterém propojuje svět klasické hudby s vlastní tvorbou a dává posluchačům nahlížet do svého tvůrčího procesu.

Její spoluhráči, s nimiž vytvořila svá dvě dosud vydaná alba (INNER PLACE, 2019 a UNRAVEL, 2020), MARTIN KOCIÁN a MICHAŁ WIERZGOŃ, jsou členy kapely PURPLE IS THE COLOR, která působí především na rakouské hudební scéně, avšak úspěšně koncertuje po celé Evropě a v roce 2018 se stala vítězem Central European Jazz Competition. Trio Nikol Bókové bylo vybráno také do přehlídky Central European Jazz Showcase 2020, která proběhne v listopadu v Brně.

Křest alba se bude konat 20. 10. 2020 v pražském kostele sv. Vavřince v rámci festivalu Americké jaro.

Zdroj: tisková zpráva