Jazz-rockové světlo z mezinárodního e-Connection

Jazz-rockové světlo z mezinárodního e-Connection

zvuk
hudební úroveň
obal desky
4.3

Tak už je konečně venku nové album mezinárodní party MARCIN R.MALINOWSKI´S E-CONNECTION! Vloni v létě jsme o jeho přípravě psali, nevyšlo ale na podzim, jak Malinowski plánoval, ale na konci letošního února díky nizozemskému vydavatelství Baileo Music Productions. A zove se nikoliv „Asena“, jak se původně zamýšlelo, ale „YAKAMOZ“, což je turecké slovo pro měsíční světlo…

Marcin R.Malinowski, polský pianista (rodák z Gdyně), klávesák, skladatel, aranžér a producent, se na tomto albu obklopil opět mezinárodní sestavou, v níž figurují finský kytarista Kai Korteila, nizozemský bubeník a perkusista Jeroen de Rijk, italský basák Enrico Galetta, polský trumpetista Mariusz Kozicki a finská vokalistka Petra Poutanen-Hurme. Významně se na něm také podílí turecký kytarista a good spirit (jak ho lídr označil) Deniz Atalay a autorka grafické a výtvarné stránky alba Gaya Malinowska.

Yakamoz_cover-frontAlbum „Yakamoz“ se nese silně v duchu fusion, a to nejen jazzu a rocku, ale také elektronické a etnické hudby. V úvodním tracku, titulní kompozici „Yakamoz“, je patrná také funková hutnost. Nepřesléchnutelný je i turecký recitativ (Deniz) a znamenité kytarové sólo ve stylu sedmdesátkového jazz-rocku. Samozřejmě, nic nového pod sluncem, ale to slunce je příjemné…V následující skladbě „Mary In Space“ změkčuje sound varhanní spodní proud, jinak je tok značně elektrifikovaný. Nad tím vším se však klene sólový part trubky, posléze doplněný lyrikou křídlovky, do výrazně riffovitého motivu se zařízne dokonce až bigbandová sazba, po níž se rozehraje k sólu kromě trubky také elektrické piano. Rytmickou strukturu poté dokonce obohacuje scratching. Kompozice „Delia´s Cake“ je pravděpodobně inspirována stejnojmennou pečící kuchařskou knihou i webem nejpopulárnější britské kulinářské umělkyně jménem Delia Smith. Hudba je patřičně radostná, projasněná, s nasládlým melodickým motivem, se santanovsky zabarvenou kytarou a perkusemi, se syntezátorovým sólem a s podmalbou syntetických smyčců. Skladba „Asena“, jež byla natočena úplně jako první a vyšla dokonce na singlu, vychází zase z tureckého mýtu o tzv. Göktürk. Asena je jméno vlčice, která se ujala dvou válečných sirotků-sourozenců, chlapce a dívky, z nichž se později stali prarodiče všech Turků. Dramatický ambient v úvodu přechází v elektroakustické vzruchy, než převládne hutná jazz-rocková melodika. „Alien Love/Selvi“ je podivný útvar nejdříve s kosmickými zvuky, poté tvořen dialogem nasamplovaného smyčcového kvarteta s lyrickým sólem křídlovky, k nimž se pak přidá akustické piano. Dost se tento track vymyká celkovému obrazu desky. A ta vrcholí závěrečnou, nejdelší (11:29) kompozicí „Odotus“. Toto finské slovo znamená Čekání, ale také Očekávání – a to je naplněno mírou vrchovatou! Očekával jsem skutečný vrchol a ten přišel. Úvodní dvě a půl minuty kraluje svým vrstveným vokálem Petra Poutanen-Hurme, jež zahrnuje také hrdelní alikvótní zpěv a joikování. Pomalu pak vplouvá ambientní plocha, přidají se hebké vyhrávky basovky a chřestění šamanských perkusí, postupně se to zhušťuje též zvukem emersonovského syntezátoru. Samozřejmě nesmí chybět sóla (kytara, syntezátor), v závěrečném repetetivním zrychlení lze vystopovat inspiraci minimalismem.

Doufejme, že čekání na další desku nebude příliš dlouhé, a ta že splní podobným způsobem naše očekávání…

Marcin R. Malinowski eConnection - ASENA