Trumpetista Jiří Kotača vydává nové album se svým mezinárodním kvartetem

Trumpetista Jiří Kotača vydává nové album se svým mezinárodním kvartetem

Český trumpetista Jiří Kotača a švédský kytarista Alf Carlsson vydávají se svojí kapelou nové album devíti autorských skladeb. Album Our Stories vychází přesně za měsíc. Je zakořeněné v moderním jazzu, avšak stylově čerpá ze všeho, co mají jeho představitelé rádi. Z jazz rocku, moderního mainstreamu, popu i skandinávské lyriky.

Oceňované umělce Alfa Carlssona a Jiřího Kotaču nejprve spojilo studium v nizozemském Rotterdamu a krátce poté návštěva Alfa v České republice, z níž se nakonec stalo krátké turné a posléze i regulérní kapela. Kapelnické duo doplnili nejžádanější slovenští jazzmani nejmladší generace – Peter Korman na kontrabas i baskytaru a Kristián Kuruc na bicí nástroje, a v této sestavě působí dodnes. Nové album, které přichází pět let od debutové, kladně hodnocené desky Journeys, představí kapela na turné po České republice, na Slovensku i v zahraničí. Už nyní se posluchači mohou těšit na dvě ochutnávky z alba – skladbu Alf´s Groove, která nyní vychází jako singl na všech digitálních platformách a skladbu Relief Jiřího Kotači, která bude k poslechu od 10. května.

První myšlenky na nové album se začaly rodit už v době koronavirové pandemie:

V druhém roce pandemie, kdy jsme více než rok nehráli, jsem se sešel s Alfem ve Stockholmu, abychom začali psát novou hudbu. Padlo rozhodnutí, že budeme víc používat živou elektroniku. A chtěli jsme se také vydat žánrově širším směrem, rozvázat škatulky. To byl základní impulz. Posluchače čeká devět různorodých kompozic. Některé s těžištěm až v jazz rock, fusion music, některé popověji laděné, některé skladby lyrické, jiné zase spíše z kategorie modern mainstream. Nicméně stále zůstává pro naši hudbu stěžejní to, že se v ní mísí různé vlivy, které máme rádi“ říká o albu Jiří Kotača.

Kvarteto vydalo v listopadu 2019 kladně hodnocené album Journeys (Amplion Records) a odehrálo desítky koncertů na jazzových festivalech a v klubech po České republice, Slovensku, Švédsku a dalších zemích. I nové album mají v plánu představit na turné po České republice i v zahraničí. Samotní kapelníci patří mezi oceňované hudebníky mladé generace ve svých zemích. Alf Carlsson komponoval hudbu pro Nobelovu cenu míru a Jiří Kotača je nominovaným umělcem na Cenu Anděl a držitelem ocenění Česká jazzová sklizeň 2020.

Album „Our Stories“ vychází 17. května 2024 v rámci Edice Animal Music 2024 podpořené grantem hlavního města Prahy a Nadací PPF. Vydání alba podpořilo také Ministerstvo kultury, Ochranný svaz autorský a společnosti Želex a Gumex. Album bude dostupné na CD a digitálně prostřednictvím vlastního e-shopu vydavatelství, v běžné distribuční síti společnosti Supraphon a také digitálně na všech streamingových platformách.

Koncem dubna se kapela vydává na první část turné po České republice. Jeho jarní část vyvrcholí na přelomu dubna a května koncertními křty nového alba ve Veselí nad Moravou (27.4.), Brně (28.4) a Praze (5.5.) V průběhu roku se kapela chystá také na Slovensko, do Řecka a Švédska.

Obsazení:

Alf Carlsson – elektrická kytara, Jiří Kotača – trumpeta/křídlovka, Peter Korman – kontrabas/baskytara, Kristián Kuruc – bicí nástroje

Zdroj: tisková zpráva