Nové trio SAKOBI vydává debutové album Banzai!

Nové trio SAKOBI vydává debutové album Banzai!

Banzai! V japonštině to znamená pokřik Hurrrá nebo Yeehaw! A Banzai! je také název debutového alba nového hudebního projektu spoluhráčů z kapely Vilém Spilka Quartet pojmenovaného SAKOBI – neboli Radek Zapadlo hrající na SAxofon, Vilém Spilka na KOntrabas a Martin Kleibl na BIcí. Nahrávka Banzai! inspirovaná jazzem a world music vychází 1. března u vydavatelství Bivak Records spjatém s festivalem JazzFestBrno. Trio SAKOBI album pokřtí 29. února v brněnské Staré pekárně a 1. března v pražském Jazz Docku.

Debutová deska nese v duchu japonských reálií název Banzai!, tedy něco jako pokřik Hurá! Stylově je album více méně nezařaditelné, čerpá jak z tradic jazzu a dalších afroamerických stylů, tak z folklorní hudby nejen z Moravy,” vysvětluje Vilém Spilka, který zde svůj hlavní nástroj ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠kytaru⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vyměnil za kontrabas. Na albu s deseti skladbami se podíleli všichni členové nejen hráčsky, ale i skladatelsky. „Radek Zapadlo přispěl melancholickou dumkou Cesta za modrým sluncem, píseň Na cestě Martina Kleibla je naopak typický povznášející latin jazz,” dodává Spilka, který složil zbytek repertoáru. Jeho skladby prozrazují nejrůznější hudební i nehudební inspirace – od rodného Brna po Japonsko, na které odkazuje i kryptogram v názvu kapely. 

Nové trio SAKOBI vydává debutové album Banzai!SAKOBI je unikátní projekt nejen svým repertoárem, trio v sestavě saxofon – kontrabas – bicí je na české scéně poměrně ojedinělým konceptem. „Poskytuje prostor k intenzivní hudební komunikaci i svobodnému vyjádření jednotlivých členů. A protože spolu dlouhodobě působíme i v jiných sestavách, jsme na sebe úzce hudebně napojeni,” vysvětluje Spilka. 

Radek Zapadlo se na české jazzové scéně s úspěchem pohybuje už dva tucty let, v současnosti nejvíce po boku Mateje Benka, Ondřeje Rumla, hraje také v Cotatcha Orchestra, vlastní formaci Four in Blue i zmiňovaném Vilém Spilka Quartet. Martin Kleibl po osmiletém působení ve Filharmonii Brno osciluje v žánrové výseči od klasiky po pop, hraje v OK Percussion duo s marimbistou evropské třídy Martinem Opršálem, doprovází zpěváka Petra Bendeho a je motorem kapely Vilém Spilka Quartet. Vilém Spilka pro účely projektu SAKOBI vyměnil svůj hlavní nástroj kytaru za kontrabas, jemuž se začal věnovat v období pandemie covidu.

Tři otázky pro Viléma Spilku:

Proč jste se rozhodli vytvořit trio SAKOBI?

Hlavním popudem byla moje potřeba otrkat se s kontrabasem na veřejnosti, dostat se rychle „do hudby” s novým nástrojem. Vybral jsem si k tomu spoluhráče, které dobře znám, mám s nimi kamarádský vztah – věděl jsem, že budou hlavně ze startu tolerantní a dají mi čas, abych se k nim postupně úrovní hraní přiblížil. I proto jsme začali s repertoárem složeným z jazzových standardů, věcí, které máme obehrány a můžeme se v nich pohybovat poměrně svobodně. Standardy ostatně hrajeme dodnes, nacházíme v jejich interpretaci i občasné dekonstrukci hodně zábavy. Navíc mně jako basovému novici umožňují zachovat si tzv. beginner’s mind a dětskou radost z hudby, která potřebuje po třiceti letech hraní oprášit.

Japonská inspirace je ještě jiná než díky názvu? Nebo to má jiný hlubší smysl?

Prvotní inspirace je skutečně název kapely, ale k japonsku určité vazby máme – bubeník Martin Kleibl, který název vymyslel, byl opakovaně v Japonsku s Filharmonií Brno a zemi si velmi oblíbil. Radek Zapadlo míval rád japonskou whisky. Já chodím už roky pravidelně do japonské restaurace Ebisu na obědy, seznámil jsem se s její duší, kuchařkou a jazzovou fanynkou Yuhi Che, která je z Osaky a je průkopnicí fusion korejské a japonské kuchyně. Naše hudba je podobnou fúzí – především amerických a moravských elementů, ale ani Japonsko nechybí.

Jak bys album a hudbu na něm charakterizoval?

Zásadní charakteristika alba je nekomplikovanost. Nechtěli jsme samoúčelně zesložiťovat naše poměrně jednoduché hudební hříčky. Respektive pokud někdo náhodou přišel s nápadem něco zkomplikovat, zbylí dva ho přehlasovali. Výsledkem je kolekce stylově vcelku pestrých písniček v podání lidí, kteří mají rádi černou muziku, ale narodili se na Moravě.