Právě vyšlo: Michal Rataj & Oskar Török - Letters from Sounds

Právě vyšlo: Michal Rataj & Oskar Török – Letters from Sounds

Nový projekt skladatele Michala ­Rataje a trumpetisty Oskara Töröka stírá hranice mezi žánry. Virtuózní dechový nástroj ve spojení s interaktivní elektronikou nás provede hudební krajinou od elektronického ambientu přes klubovou elektroniku až po současný jazz a akusmatickou hudbu. Spolupráce těchto dvou hudebníků navazuje na předchozí projekty odehrávající se na poli mezi současným jazzem a vážnou hudbou, tradičními hudebními nástroji a živou elektronikou. Nejprve to byl Points-Rataj Quintet (CD 2016), z něhož se vyvinulo elektroakustické trio se saxofonistou Lubošem Soukupem (Hornscape, 2020).

Michal Rataj

Michal Rataj je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby (Česká filharmonie, PKF, ONO, Santa Rosa Symphony, Berg, Brno Contemporary Orchestra). Od roku 2008 vystupuje jako zvukový performer v Evropě a v USA, je autorem hudby k velkému množství rozhlasových her a filmů (Promlčeno, České století, Jan Palach, Bohéma, …). V roce 2002 se podílel na vzniku pořadu Radioateliér ČRo Vltava a založil internetový portál rAdioCUSTICA zaměřený na mapování současné scény akustických umění. Od roku 2014 spolupracuje s Českým rozhlasem externě, vyučuje na HAMU a na NYU Prague. Často se pohybuje v hudebních projektech napříč žánry, v poslední době zejména s přesahy do improvizované hudby a současného jazzu.

Oskar Török

Slovenský trumpetista Oskar Török je známý především jako člen skupin Vertigo, Sato-San To nebo ze spolupráce s Beatou Hlavenkovou. Aktivní je i na polské scéně – tam hraje nejčastěji s formací Wojtek Mazolewski Quintet. „Obsazením je to klasický jazzový kvintet, hudebním stylem však nikoli. Experimentální tvorba je plná žánrových přesahů od jazzu k reggae, technu, hardcore a punku. S Mazolewskim hrávám již od dob svých studií na Hudební akademii v Katovicích, kde jsem strávil pět let.“ Mezi své oblíbence, jejichž desky si často pouští, řadí zejména trumpetisty, především Arve Henriksena z Norska. „Cokoli od něho je dobré. Líbí se mi také album Stretch Music Christiana Scotta nebo Bird Requiem zpěváka a hráče na oud Dhafera Youssefa.“

Michal Rataj — live electronics, frame drum, piano
Oskar Török — trumpet, live electronics, piano