Talaqpo je tu zpátky již se čtvrtým albem Tamne

Talaqpo je tu zpátky již se čtvrtým albem Tamne

Kapelu Talaqpo vede zpěvačka Lucie Páchová. Její hudba čerpá inspiraci především z osobního terénního výzkumu lidové hudby v různých zemích, ale také ze současné hudby, volné improvizace, jazzu, world music, experimentální hudby, minimalismu, musique concréte a terénních nahrávek. Po předchozích albech Jaghnobiology, Haroka a Totribes, které měly drsné etnický vyznění, má i album Tamne kořeny v dalekém folkloru, tentokrát s experimentálním nádechem, avšak se základem v dobře sehraných rytmech. Talapo natáčelo jako sextet. Kvintet už tak jedinečného obsazení byl obohacen o mysteriózní zvuky analogových varhan Vermona ET 6-2 pianisty Vojtěcha Procházky.

Název alba Tamne znamená tam ne a tady ano. Ačkoliv je hudba ovlivněna zvuky odjinud, záleží na tom, kde ji zrovna posloucháte a jak ve vás rezonuje v daný okamžik. Tamne také vyjadřuje pocit, který máte, když chcete být někde, kde zrovna nejste. Tamne může znamenat tam nejezdi, doma buď.”

Za každou písní stojí fragment příběhu. Píseň Chikuni propojuje nápěv ze stejnojmenné vesnice v Zambii, kde se zpívá o sběru léčivých kořenů, se slovenskou svatojánskou písní. Skladba Lobi je inspirována zpěvem kmene Lobi, který se střídá s textem moravské lidovky. Killovile vychází z popěvku žen z vesnice Kiloville, ležící na úpatí jednoho z největších kobaltových dolů v Kongu. Ve skladbě je slyšet i píseň starého flétnisty z kmene Acholi z vesnice Paibona v Ugandě. Akahe vznikla po cestě na kole k vysychajícímu jezeru Kariba v Zambii. Zpívá se v ní o čekání na déšť po dlouhých měsících sucha, kdy slunce sežehlo úrodu. V druhé části se ozývá variace slovenské trávnice. Píseň Bayake vznikla na text nalezený ve zpěvníku kmene Bayake v Kongu, ve kterém se zpívá o mladé ženě, která opustí rodinu, vycestuje za bohatstvím a zapomene na své příbuzné a kořeny.

Album bylo natočeno ve studiu Divadla na Orlí v Brně s Janou Jelínkovou. Ta se postarala také o mix a mastering. Dvě písně smíchal Václav Šafka, na mixu spolupracoval i Miloš Klápště. Autorem obalu alba je Luca Petrányi.

Talaqpo – Tamne je k dispozici jako digitální album na Bandcampu vydavatelství Ma Records, a jako fyzické CD v plátěné tašce na crowdfundingové kampani na Startovači.

Talaqpo je kvintet ve složení:

  • Lucie Páchová – zpěv
  • Milan Jakeš – housle
  • Šimon Marek – violoncello
  • Jan Chalupa – bicí
  • Luan Gonçalves – kontrabas
  • Vojtěch Procházka j.h. – Vermona ET 6-2, Yamaha PSS-390

(TISKOVÁ ZPRÁVA)