Když Slováci kříží blues s funkem, soulem, reggae, jazzem, bluegrassem atd.
JURAJ SCHWEIGERT & THE GROOVE TIME: Spin-Off

Když Slováci kříží blues s funkem, soulem, reggae, jazzem, bluegrassem atd.

JURAJ SCHWEIGERT & THE GROOVE TIME: Spin-Off
zvuk
100
obal
90
hudba
95
95

Jeho debut „Novelty Shop“ byl před pěti lety nominován na cenu za nejlepší bluesové album natočené vlastními silami, kterou uděluje Blues Foundation v americkém Memphisu. Letos slovenský harmonikář, zpěvák a skladatel JURAJ SCHWEIGERT s vlastní kapelou THE GROOVE TIME vydal opět vlastním nákladem, ale za pomoci Fondu na podporu umenia, další CD – „Spin-Off“!

Juraj Schweigert se může pochlubit mimo jiné titulem Slovenský bluesman roku 2015. Na diatonickou foukací harmoniku začal hrát zhruba před dvaceti lety. V roce 2017 se stal finalistou World Harmonica Festival v německém Trossingenu. Zatímco debut byl více zaměřen na harmoniku samotnou, novinka, jak ostatně napovídá název „Spin-Off“, je odvozena od většího počtu již existujících hudebních aspektů. V tomto případě jde o fúzi blues s funkem, soulem, reggae, jazzem, bluegrassem, Americana a písničkářstvím obecně, s inspirací v hudbě takových nadžánrových veličin, jakými jsou Chris Thile, Jamie Masefield, The Crusaders, Robert Plant či Steely Dan.

Album představuje kolekci jedenácti Schweigertových autorských skladeb, šesti zpívaných a pěti instrumentálek; kolekci navzdory výrazové pestrosti vyvážené. V jeho The Groove Time hrají osvědčení muzikanti: Zsolt Szitási (kytara), Matej Štubniak (kontrabas) a Juraj Raši (bicí). A samozřejmě vzhledem k žánrovému rozmachu nesměli chybět ani výteční hostující muzikanti: Tibor Feledi (Hammond organ), Lenka Molčanyiová (sax), Michal Cálik (trubka), Richard Šanda (trombón), Richard Ciferský (banjo), Stanislav Palúch (housle) a také vokalistka Dominika Debnárová.

Juraj Schweigert & Groove Time - Every Four Seconds (Live Session)

Každá skladba je ochucena jinak, takže celé album pak chutná jako to nejlepší gumbo. Je opravdu radost něco takového poslouchat a nechat se překvapovat. Úvodní „Nobody´s Talking“ má funkový říz, Schweigert solidně zpívá (za pomoci šťavnatého ženského vokálu) a jeho foukačka je prostě lahůdková! Titulní instrumentálka „Spin-Off“ je sycena jazz-rockovou fúzí, zahuštěnou varhanní jíškou, s výlety kamsi do jižanského rocku. A je tu reggae pohoda v „Every Four Seconds“, poté soul v „Stay With Me“ s bluesovým feelingem a vypjatými kytarovými emocemi, „She´s Right“ je zase ve stylu Americana s kořením Tex-Mex.

Hutné bluegrassové banjo a housle panují společně s harmonikou ve svižnůstce „Straight Back“, následující „Cruvgrass“ je již dobrodružným výletem k newgrassové progresivitě s rockovým tahem a skvělými sóly foukačky a kytary. Nafunkověle energická „Shoelaced“ je díky kytarovému i saxofonovému sólu a řezavým dechům také neobyčejně výživná. Nechybí ani směs pop-soulu a r´n´b s pulsem varhan a dechů („Fix Me Up“), weillovsky kabaretní „Miss Chief“ s výtečným vibrafonem (Juraj Raši), ani hutný swing či bop v závěrečné instrumentálce „Drivin´Home“.

Skvělé album, bratři Slováci!