Romanovská Tichý Hrubý: nové album!
Trio Romanovská Tichý Hrubý

Romanovská Tichý Hrubý: nové album!

Trio Romanovská Tichý Hrubý se znovu pustilo do dobrodružství kolektivní improvizace. Druhé společné album renomovaných nadžánrových hudebníků, nazvané „Bylo to právě“, inspirovalo i prostředí Colloredo-Mansfeldského paláce. Desku, stejně jako tu první, eponymní, vydává slovenská Hevhetia, křest proběhne 4.října v kostele svatého Vavřince na pražské Malé Straně. Kmotrem bude klavírista Jan Bartoš.

Kouzlo okamžiku, vliv prostředí, momentální rozpoložení, erudice i fantasie hudebníků. Na společnou kompozici v reálném čase, či chcete-li volnou improvizaci, má vliv celá řada faktorů. Nahrávka alba „Bylo to právě“ vznikla v působivém prostřední staroměstského Colloredo-Mansfeldského paláce, který ve své době navštěvovali například W. A. Mozart či Giacomo Casanova. V sále nejen s výbornou akustikou, ale silnými géniem loci. Obojí bylo pro hudebníky velkou inspirací.

Mottem nahrávky se stala pouhá tři slova: Nic si neříct. Vyjadřují totiž velmi přesně podstatu či základní princip společné tvorby Anny Romanovské, Petra Tichého a Michala Hrubého. V prostoru, kde neexistuje notový materiál, dohoda tempa, tóniny či způsobu artikulace, zůstávají tři interpreti se svým vnitřním světem, hudbou a inspirací v naprosté svobodě, která by „přetvořena do slov, popírala sama sebe“.

Každý z hudebníků má rozdílný hudební background. Odlišné kořeny mají i hudební nástroje, na které hrají. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání, silný vliv na ni má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera koto, na níž Anna hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý získal základy studiem jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a jazzovém oddělení pražské HAMU, ale svým multižánrovým přístupem k hudbě přiznává i kořeny v lidové hudbě a folku. Michal Hrubý svým punkově folklorním náhledem, rozšířeným nevšedními znalostmi rozličných hudebních epoch a stylů, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

Trio na CD spolupracovalo se svým oblíbeným zvukařem Alexem Tominem, který nahrávku i smíchal a masteroval.

Křest CD proběhne v neděli 4. října v kostele svatého Vavřince na Malé Straně. Bude vyvrcholením krátkého turné, na němž trio spojí síly se špičkovým německým bubeníkem Klausem Kugelem, s nímž si padlo do oka na druhém ročníku festivalu Dobršská brána v roce 2018.

Klaus Kugel je německý bubeník a perkusista. Účinkuje na deskách německých hudebníků Thea Jörgensmanna, Michela Pilze či Stefana Heidtmanna, ale ke svým projektům ho zvou i takoví mistři, jako je (dnes) izraelský Vjačeslav Ganělin, litevský Petras Vyšniauskas nebo americký Steve Swell. Výčet festivalů a koncertů, na nichž za posledních dvacet let vystupoval, by zabral pěkných pár stránek. Klaus Kugel kromě tradiční jazzové soupravy využívá perkuse z různých koutů světa, ale také různá železa či dřeva.

  • Anna Romanovská – housle, koto
  • Petr Tichý – kontrabas
  • Michal Hrubý – klarinet, basklarinet, flétna

 

  • Nahrál Alex Tomin 1. 7. 2019 v Colloredo-Mansfeldském paláci.
  • Vydává slovenské vydavatelství Hevhetia.
  • CD vzniklo za podpory OSA Partner.

(Tisková zpráva)

Elektronik Sigara - Haberler, Antalya haber, Antalya son dakika haberleri - Türk takipçi al - Smok Çeşitleri