Čankišou v boji se zlem hudebně zvítězila

Čankišou v boji se zlem hudebně zvítězila

zvuk
95
obal
100
hudba
95
97

Již potřetí je brněnská skupina ČANKIŠOU nominována na žánrového Anděla v kategorii World music. Tentokrát je to za šestou řadovou desku „SUPAY“, kterou opět vydal label Indies Scope. „A je to pro nás čest, i kdyby to letos zase nevyšlo,“ vyjádřil se na Facebooku impozantní frontman kapely, zpěvák Karel Heřman. „Album Supay je pro mne zatím vrchol naší tvorby, a to, že vzniklo za pomoci fanoušků a přátel kapely, dává letošní nominaci ještě trochu jiný náboj. Je velmi příjemné, když se muzikantům dostane ujištění, že jeho práce má smysl, a to i od fanoušků i kritiky.“ Ano, ta deska se opravdu povedla; působí na mne jako kolekce těch nejfajnověji vybroušených diamantů, přičemž v nich zůstal ještě dostatek té surové krásy. Zvukově je nahrávka také patřičně vymazlená, a to díky Jiřímu Topolovi Novotnému v domácím studiu Cox Davida Kollera. Navíc již sám obal si zaslouží poklonu; uvnitř alba je kus čárkované fólie, s níž lze přejíždět po oné příšerce supay, nakreslené na přední straně obalu, a ta obživne…viz.:

Čankišou: jak si rozhýbat titulku naší desky Supay/how to work with our Supay cover

coverČankišou opět pomocí fiktivního jazyka odhaluje tentokrát boj jednonohého národa Čanki s démony, příšerkami supay a vůbec zlem, jež proniká do reality všedního dne čím dál více. Proto sedmičlenná parta výtečných muzikantů ještě více svou hudbu přitvrdila a emotivně vygradovala! Robustní zpěvák Karel Heřman sice neméně robustně (a výborně) zpívá, ale co mi doslova uhranulo, je nápaditě vystavěná struktura písní s neobyčejně bohatými aranžemi; podobně vycizelovanou hudbu mají u nás snad jen Už jsme doma. Vedle zpěváka kapelu tvoří David Synák (sax, didgeridoo, flétny, kalimba, banjo, zvonkohra, vokál), René Senko (tenorsax, ukulele), Martin Marthen Krajíček (kytary), Roman Mrázek (baskytara, vokál), Jiří Suchý (djembe, bicí, nejrůznější perkuse) a Zdeněk Kluka (bicí, perkuse, klavír, vokál). Tato šestice instrumentalistů v deseti písních (na ploše necelých 42 minut) umně spřádá garážově až punkově rockový tah s prvky progresivními či naopak folk-country-rockovými, a vším tentokrát jemně, ale o to více rafinovaněji než dříve, prorůstají kořínky world-music. A sem tam i nu-jazzová vytříbenost a dokonce minimalismus (nejvýrazněji v předposlední skladbě „Simej“). Nechybí ani hosté – v písni „Nesaparé“ dodává svým vokálem orientální příchuť Anna Laborová, v „Korobori“ se díky hostujícímu banjistovi a kytaristovi Sváťovi Kotasovi (ex-Poutníci) a houslistovi Luboši Krobotovi mění jižanský rock ve šťavnatý bluegrass. A takhle bychom mohli pokračovat skladbu po skladbě; všechny jsou obdařeny svěžími nápady. Snad ještě na dokreslení zmíním písně „Frida“ (dokonce mírně najazzlou), „Saribe“ (s dechy, punkovou razancí a zvonkohrou!) a závěrečnou „Lomana Daj“, rozverně odlehčenou, zabarvenou židovskou melodikou…

A kdeže Čankišou v nejbližší době uslyšíte naživo? Tak vězte, že 9.4. budou koncertovat ve Žďáru nad Sázavou (Batyskaf), 29.4. v Brně (Čarodějáles), 1.května následuje Český Těšín (Kino na hranici) a 21.5. Ivančice (Slavnosti chřestu).

Čankišou - Supay