Kultovní kapela Vertigo slaví 20 let a vydává nové studiové album

Kultovní kapela Vertigo slaví 20 let a vydává nové studiové album

V roce dvacátého výročí svého založení přichází kultovní nadžánrová kapela Vertigo s novým studiovým albem, v pořadí již šestým u Animal Music. Na české scéně zastává Vertigo pozici toho, kdo neustále překvapuje a svobodně přichází stále s novou formou, obsahem i zvukem svých nahrávek. Nejinak je tomu u nového alba, které nese název „Nic“. Šestice na něm přináší hutné a košaté, ale i minimalistické kompozice, v nichž se styly i nálady vnořují do sebe, aby vytvořily jeden kompaktní celek s typicky vertigovskou poetikou, nadhledem a stále stejným „tahem na ucho“ pozorného posluchače.

Album vychází v pátek 9. září na CD a digitálně. V průběhu podzimu jej pak kapela představí na turné po České republice a také v Londýně, Paříži a Německu.

Kultovní kapela Vertigo slaví 20 let a vydává nové studiové album

Většina skladeb na albu „Nic“ pochází od saxofonisty Marcela Bárty, dvě jsou dílem klavíristy Vojtěcha Procházky a jednu napsal basista Rastislav Uhrík. Vertigo působí na české jazzové scéně od roku 2002, na kontě má i s novým titulem celkem sedm studiových alb a jednu živou nahrávku a je držitelem tří Cen Anděl za nejlepší jazzovou nahrávku: za debutové eponymní album Vertigo (2005), za alba Metamorphosis (2011) a Daleko (2019). Nedlouho po vzniku kapely se ke kvintetu ve složení Marcel Bárta, Vojtěch Procházka, Oskar Török, Rastislav Uhrík a Daniel Šoltis přidala také Dorota Barová, která je stálou členkou kapely dodnes. Kromě působení v kapele Vertigo přinášejí všichni členové české hudební scéně své oceňované sólové projekty (Dorota Barová, Vojtěch Procházka) nebo jsou členy mnoha jiných vynikajících formací (Muff, Tara Fuki, Wojtek Mazolewski Quintet, Freetown Quartet, Martin Brunner Band, Čikori a další) a působí také v kapelách mimo žánr jazzu (-123Minut, Mig 21, Aneta Langerova, Bernard Maseli).

Vertigo - Nic (album teaser)

Album „Nic“ bylo nahráno v červenci 2022 ve Studio Sono Records Doupě ve spolupráci se zvukovým mistrem Milanem Cimfem, mastering alba provedl Pavel Karlík tamtéž. Autorem grafického designu obalu je Aleš Najbrt. Autorem fotografie na obalu je Marcel Bárta. Album vychází 9. září 2022 na CD a ve formě digitálního downloadu i streamu na běžných streamovacích platformách u vydavatelství Animal Music. Album je distribuováno společností Supraphon a v prodeji je také ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz.

Album vychází s podporou Ministerstva kultury, Státního fondu kultury a grantu hlavního města Prahy v rámci „Edice Animal Music 2022“.

CD „Nic“ bude pokřtěno 13. září 2022 během koncertu v pražském klubu Jazz Dock.

Koncerty v ČR a zahraničí:

13.09. Praha / Jazz Dock – KŘEST ALBA
29.09. Olomouc / Tibet Jazz club
30.09. Letovice / Letovické kulturní centrum
01.10. Drážďany (DE) / Jazzclub Tonne
23.10. Seifhennersdorf (DE) / C.Bechstein VielHarmonie (Mandau Jazz festival)
14.11. Londýn (UK) / Pizza Express Live
15.11. Paříž (FR) / České centrum
08.12. Praha / Kino Humanita

Obsazení na albu:

Marcel Bárta – tenor & alt saxofon, ocarina, hlas
Oskar Török – trubka, xaphoon, hlas
Dorota Barová – hlas, violoncello, efekty
Vojtěch Procházka – klavír, Fender Rhodes, Wurlitzer 200A, Vermona ET 6-2, Yamaha PSS-390, Nord Stage 2, dětský akordeon, hlas
Rastislav Uhrík – baskytara, kontrabas
Daniel Šoltis – bicí a perkuse, hlas

Seznam skladeb a autoři:

Intro (kolektivní improvizace)
Příběh č. 2 (Marcel Bárta)
Nai (Marcel Bárta)
Marcel (Vojtěch Procházka)
Den (Marcel Bárta)
Abubilla (Vojtěch Procházka)
Dál a dál a dál (Marcel Bárta)
Zapadákov (Marcel Bárta)
Zaklínadlo (Marcel Bárta)
Interlude (kolektivní improvizace)
Trip (Rastislav Uhrík)
Hermetico (Marcel Bárta)
Nic (Marcel Bárta)
Outro (kolektivní improvizace)