39. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově

39. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově

Festivalový prolog 13. října 2022, Městský dům, Přerov

Hlavní program festivalu 20.-22. října 2022, Městský dům, Přerov

Nabídka výborné brazilské kávy. Osmdesátiny jazzového nestora. Dokonalé tóny trubky a křídlovky. Smršť tepajících funky groovů. Plný zvuk big bandu. Všestranná legenda jazzové kytary. Pianistka nesmírného talentu. Pohlazení neodolatelným francouzským šarmem.

Přepestrou směsici hudebních příchutí nabízí letošní 39. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově. I letos organizátoři připravili v tradičním říjnovém termínu program sestávající z úvodního prologu, na který o týden později navážou tři hlavní festivalové večery.

Festivalový prolog, který se odehraje ve čtvrtek 13. října, zahájí mezinárodní Brazilian Coffee Project kytaristy Romana Pokorného, vzdávající hold latinskoamerické hudbě a jejím dráždivým rytmům. Osmdesáté narozeniny pak s lehkým předstihem v Přerově oslaví se svým kvartetem Jiří Stivín, multiinstrumentalista, resp. „hráč na cokoliv“ a neodmyslitelná osobnost nejen naší domácí jazzové historie i současnosti.

O týden později se velkým sálem přerovského Městského domu rozezní tóny třídenního hudebního maratonu, který, jak je již v Přerově dobrým zvykem, ukáže jazzový um a bezbřehou kreativitu těch nejlepších hudebníků české, slovenské, evropské i světové provenience.

První festivalový večer ve čtvrtek 20. října zahájí přerovskému publiku velmi dobře známý hráč na trubku a křídlovku Juraj Bartoš se svým slovenským kvartetem a projektem nazvaným (ne)jednoznačně (N)evergreens. Hlavními hvězdami večera budou američtí Ghost-Note, skupina velmi proměnlivé sestavy s pevnými leadery, kterými jsou bubeník Robert „Sput“ Searight a perkusista Nate Werth. Uvidíme, zda do Přerova zavítá i baskytarista MonoNeon, jenž je velmi populární zejména u mladých posluchačů. Tak jako tak nás čeká výbušná směs funku, hip hopu a jazzové fusion.

Během pátečního dvojkoncertu 21. října se nejprve představí mezinárodní big band Lukáš Oravec Orchestra. Slovenský trumpetista Lukáš Oravec si plní svůj sen koncertovat s velkou kapelou. Po něm v Přerově poprvé vystoupí legendární americký kytarista Lee Ritenour, jenž bude představovat muzikantský vrchol letošního festivalu. Lee Ritenour je hudebním inovátorem a univerzálem, který spoluurčoval zvuk řady jazzových subžánrů (jazz funk, smooth jazz či fusion), natočil přes 30 alb jako leader a na dalších desítkách nahrávek se podílel jako velmi žádaný spoluhráč.

Závěrečný festivalový večer v sobotu 22. října bude ve znamení výrazného ženského prvku. Skladatelka a klavíristka Kristina Barta bude se svým novým kvartetem formulovat Nekonečné otázky a odpovědi, což je jinak název plánovaného alba, který dokonale charakterizuje originalitu vlastních kompozic a jejich interpretaci v podání jedné z výjimečných představitelek věkem mladé, zkušenostmi však velmi vyzrálé generace našich jazzových hudebníků. Program letošního festivalu uzavře francouzská zpěvačka Cyrille Aimée, jejíž snadno rozpoznatelný hlas zcela jedinečně rozkročený mezi tradicionalismem a modernou kritici připodobňují k Sarah Vaughan se špetkou Edith Piaf.

Vždy po skončení hlavních festivalových koncertů bude jako každoročně následovat afterparty, tentokrát pod vedením saxofonisty Jiřího Halady a jeho přátel, každý večer jiných: Rhythm Desperados (čtvrtek), AghaRTA Gang (pátek) a Captain Fingers (sobota).

Všechny koncerty se konají v přerovském Městském domě. Zahájení jednotlivých večerů je stanoveno na 19:30. Další podrobnosti najdete na www.jazzcz.cz a na Facebooku Československého jazzového festivalu.

Zdroj: tisková zpráva