Tenores di Neoneli (IT) – čtvrtek 12. května / 19:30 / Kino Přítomnost

Skupina Tenores di Neoneli vznikla roku 1976, aby znovu oživila a dále šířila specifický způsob zpěvu zděděný po předcích, tzv. „canto a tenore“, sardinský pastýřský zpěv, který je od roku 2005 zapsán organizací Unesco na seznam nehmotného dědictví. U zrodu Tenores di Neoneli stál Tonino Cau, jediný dosud žijící a stále aktivní člen souboru. Tenores di Neoneli mají na svém kontě desítky audio nahrávek, bezpočet ohlasů v tisku a televizních vystoupení. Vystupovali po celé Itálii a v dalších 37 zemích. Do současné doby absolvovali téměř 1900 koncertů. 

Velmi početné jsou i originální projekty, které Tenores di Neoneli vytvořili ve spolupráci se sardinskými i zahraničními umělci. K nejznámějším umělcům a skupinám, s nimiž spolupracovali, se řadí například Chieftains, Modena City Ramblers nebo Francesco Baccini.

Z jejich alba s názvem Barones vzešla oficiální hymna Sardiňanů – píseň o životě a díle slavných Sardiňanů dvacátého století (Antonio Gramsci a Emilio Lussu). V roce 2011 byl skupině Tenores di Neoneli udělen za její zásluhy v oblasti kultury titul „Cavalieri della Repubblica“. V roce 2021 oslavili 45 let umělecké činnosti. 

Info a vstupenky: https://rachot.cz/tenores-di-neoneli_2022/