TAMARA OBROVAC QUARTET v Novoměstské radnici

TAMARA OBROVAC QUARTET v Novoměstské radniciChorvatská zpěvačka, flétnistka, skladatelka i textařka se narodila r. 1962 v Pule, kde také vystudovala hudební školu. Je jednou z nejdůležitějších a nejuniverzálnějších osobností chorvatské hudební scény. Díky istrijské lidové hudbě, kterou využívá při vytváření svého hudebního projevu, získala v posledních několika letech velkou popularitu. Kromě mezinárodní koncertní činnosti skládá hudbu pro balet, divadlo a film a je stálou členkou mezinárodního balkánského souboru.

Tamara Obrovac je tvůrčí muzikantkou. Známou se stala pro své vysoce estetické výkony. Její interpretace jsou prostoupeny spontánností, improvizací,vynalézavostí, svobodou, humorem a silnou komunikativností. Nejnáročnější úpravy prováděné s lehkostí a jednoduchostí jsou charakteristické pouze pro největší umělce. Její hudební kariéra začala v Záhřebu na začátku roku 1980, kdy začala studovat sociologii. Pak založila vlastní kapelu, která hrála její skladby. Pomalu odhaluje Záhřeb a lublaňskou jazzovou scénu a začíná hrát s mladými chorvatskými a slovinskými jazzovými hudebníky. Vedle toho zahájila studium jazzového zpěvu na hudební škole. Sklony k experimentování, kterými se podílela na projektech, přinesly vždy něco nového. Jako osoba s fantazií a nápady se ale chtěla zaměřit na vlastní projekty.

Na začátku roku 1990 ve válce mlčí mnoho aktivit, včetně klubových vystoupení jak v Chorvatsku, tak ve Slovinsku .Tamara se vrací do rodné Istrie nedotčené válkou, pracuje na své vlastní hudební výchově a připravuje svoje první CD „Triády“, ktaré vydala v roce 1996. Byla to kompilace, ve které představila tři oblasti přítomné ve své práci: jazzové standardy interpretované jazykem moderního jazzu, originální anglické jazzové skladby a skladby inspirované istrijskou lidovou hudbou.Toto CD přineslo svěžest a nový způsob myšlení na jazzové scéně. Všechny písně jsou zpívané v dialektu . Jedná se o výjimečné dílo neobvyklé síly, intelektuální a duchovní prolnutí zvyků, folklóru , jazyka , hudby a ducha Istrie. V té době začíná vystupovat i v sousedních zemích, Itálii, Slovinsku, Rakousku. Tamara Obrovac je definitivně potvrzena jako mimořádný umělec často přítomný na evropské hudební scéně.

V rámci projektu JMW 2017 vystoupí se svým kvartetem: Tamara Obrovac – zpěv, Matija Dedić- klavír, Žiga Golob – kontrabas, Krunoslav Levaćić – bicí