Spectaculare night: The Breath

Spectaculare night: The BreathZa projektem stojí zakládající člen The Cinematic Orchestra – kytarista Stuart McCallum a irská zpěvačka a flétnistka Ríoghnach Connolly, známá také z formací Honeyfeet a Afro Celt Sound System. Kapelu tvoří i dva současní členové The Cinematic Orchestra, klavírista John Ellis a bubeník Luke Flowers.

 

The Breath

Už samotné složení kapely napovídá o jejím hudebním směřovaní a výsledný zvuk se dá asi nejlépe popsat jako tradiční Cinematic Orchestra okořenění o soulový zpěv Ríoghnach.

The Breath nahráli minulý rok debutový album Carry your Kin, který britský Guardian označuje jako „sofistikovaný atmosférický počin na pomezí ambientu a soulu“. Jejich hudba však nabízí i vlivy irského folku, jemné povznášející riffy propracovaných kytarových ploch i elektronických zvuků. Album produkoval slávný mister zvuku Tchad Blake, který v minulosti spolupracoval na nahrávkách takových hudebních veličin jako U2, Tom Waits, Pearl Jam či Peter Gabriel, který je také šéf labelu Real World Records, kde The Breath ostatně loňské album vydali. Letos pak čtveřice objela přední hudební festivaly a na konci léta stihla vydat i nové EP Acoustic, které nabídlo 4 skladby z debutu v nové akustické podobě a kde vyniká osobitý hlas irské zpěvačky Ríoghnach.