SPACE X 2022 – Čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivalu

SPACE X 2022 – Čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivaluV České republice není mnoho subjektů, které se věnují podpoře a propagaci okrajových žánrů na poli alternativní elektroniky a její fúze s dalšími hudebními styly. Jedním z nich je agilní Divadlo X10, které v roce 2019 uspořádalo první ročník hudebního festivalu Space X, na kterém si potvrdilo, jak je důležité dávat prostor talentovaným umělcům, kteří se programové zabývají současnou moderní hudební oblastí, které se obecně říká alternativní elektronika. Ta obsahuje nejen elektronickou hudbu, ale i ambient, scénickou a filmovou hudbu, moderní vážnou hudbu, hudební a zvukové experimenty i spojení s jinými hudebními žánry (nu-jazz, lidová a tradiční hudba, meditace, zvukové performance apod.).

Divadlo X10 tehdy do role dramaturga festivalu Space X obsadilo zkušeného organizátora a hudebníka Michala Kořána, který s alternativní elektronickou hudbou dlouhodobě pracuje a to nejen jako aktivní hudebník a autor scénické hudby (získal cenu za nejlepší scénickou hudbu na Slovensku Dosky 2002–2003, aktivně hraje v souborech Kora et le Mechanix, M/Á/J či Zapomenutý orchestr země snivců), ale také vlastní hudební vydavatelství Blue Lizard, které ambientní hudbu a její fúze mapuje přes 20 let. Právě Michal Kořán převzal festival Space X po dvou ročnících pod svůj patronát a stal se hlavním pořadatelem dalších ročníků. Divadlo X10 zůstává nadále v roli odborného realizačního týmu festivalu.

Prostor Divadla X10, sídlící ve funkcionalistické budově bývalého Domu uměleckého průmyslu (DUP), nabízí svým specifickým geniem loci i prostory původně projektovanými na veletrhy a galerie ideální místo vhodné nejen pro alternativní hudbu, ale i pro souběžné pořádání výstav a širokého doprovodného programu. Různé variace prostoru umožní produkci na několika hudebních pódiích najednou.

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste, nicméně v České republice kromě festivalu Space X není podobná hudební přehlídka zaměřená prioritně na podporu domácí umělecké scény.

Program letošního ročníku najdete na:  https://festival-spacex.cz/program/