Kronos Quartet – koncert k 40. výročí založení souboru

Kronos Quartet jsou jedním z nejvlivnějších, nejoceňovanějších a nejžádanějších souborů současné vážné hudby. Základem práce Kronos Quartetu je dlouhodobá spolupráce s mnoha světoznámými skladateli – např. Steve Reich, Arvo Pärt, Phillip Glass a další. Za dobu existence souboru bylo přímo pro něj zkomponováno více než 600 skladeb.

Kromě vážné hudby se věnují i hudbě, zasahující do jiných žánrů, mezi něž patří hudba lidová, stará, experimentální i současná world music. Na koncertech Kronos Quartetu se objevili např. David Bowie, Björk, Modern Jazz Quartet nebo Allen Ginsberg. Kronos Quartet se podíleli na nahrávkách mnoha hudebníků, mezi něž patří Nelly Furtado, Rokia Traoré a Joan Armatrading a také nahráli soundtracky pro filmy Rekviem za Sen, Dracula, 21 gramů nebo Fontána.

Kronos jsou ověnčeni řadou ocenění, mezi nimi několika cenami Grammy, cenou za nejlepší koncert komorní hudby, Hudebníky roku (2003) od Musical America nebo The Recording Academy President’s Merit Award od National Academy of Recording Arts and Sciences.

Více na http://www.kronosquartet.org/