Jing Yang

Jing YangRenomovaná virtuózka na čínskou loutnu, pipu, má nabitý program koncerty v Asii, Evropě, Severní Americe, Africe a na Blízkém východě, na nichž předvádí směs hudebních stylů a kultur. Kombinuje nápaditě milovanou tisíciletou tradici čínské hudby a odvážně hledá v obrovské směsici hudební historie jak asijské tak západní tradice, jak vytvořit bezhraniční hudební zážitek.

Cítí se doma jak v sólových vystoupeních, tak v komorní muzice nebo s orchestrem a dokonce se často objevuje ve spojitosti s jazzem a improvizací. Od Zlatého sálu ve Vídni po Barbican Centre v Londýně, od Carnegie Hall v New Yorku po Nové národní divadlo v Tokyu, od obecní haly ve Stropshire, která nese její jméno, po Lucernskou kulturní a kongresovou halu ve Švýcarsku, od Koncertní haly v Jeruzalémě po Koncertní halu v Pekingu vychutnávají posluchači její charakteristický mix virtuozity a lyričnosti, tradice a inovace.

Jing Yang  získala první cenu Chinese National Pipa performing Prize v Pekingu 1989 tím, že zahrála prastarou skladbu „Ambush from Ten Sides” ve vlastním pojetí. Od roku 1986 její skladby „Nine Jade Chains”, „Dance Along the Old Silk Road”, „Disclosure”, „Geyser” nejenže dostaly ceny za kompozici, ale hrály se po celých Spojených státech, v Evropě, Asii a Africe. „Dance Along the Old Silk Road” se stala povinnou skladbou soutěže National Pipa Competition 2004.