IDAN RAICHEL v Divadle u hasičů

IDAN RAICHEL v Divadle u hasičůRoku 2003 vysílaly izraelské rozhlasové stanice zvláštní píseň v etiopském jazyce amharic s neodbytným refrénem. Okamžitě se stala hitem, který katapultoval The Idan Raichel Project na vrchol hitparád. Zanedlouho se projekt dredatého klávesisty a producenta stal známým po celém světě. Fúze elektroniky, hebrejských textů, arabské i etiopské hudby, vzbudila nadšení a média o nahrávce referovala jako o „fascinujícím pohledu na mladý, tolerantní, multietnický Izrael, profilující se mimo pozornost médií“.

Šestatřicetiletý Idan Raichel se narodil nedaleko Tel Avivu. V dospívání začal hrát na klávesy a studovat jazz, v osmnácti letech ale musel narukovat, vojenská služba je totiž v Izraeli povinná. Měl štěstí, namísto přední linie nestabilního regionu, vystupoval s vojenskou rockovou kapelou na armádních základnách.

Záhy se objevil na nahrávkách nejpopulárnějších izraelských zpěváků, po několika letech se však rozhodl založit vlastní projekt, ke kterému přizval značně různorodou skupinu více než sedmdesáti hudebníků. Jmenujme alespoň pěvačky Cabru Casey, Shoshanu Damari, kapelu Yemen Blues nebo bubeníka Gilada Shmueliho. S demo nahrávkou v ruce hledal Raichel label, který by mu pomohl s produkcí celého alba. Většinou slyšel odmítnutí, byl považován za příliš „etnického“ a vzdáleného normám izraelského popu. Až Helicon Records pochopili, že jim na stole leží poklad a vydali doposud čtyři studiová alba a kolekci live nahrávek. Billboard Magazine nazval projekt „jedním z nejvíce fascinujících záznamů, které se objevily tento rok v oblasti world music“, New York Times vybral debutové album jako jeden z world music vrcholů roku, média od Peru po Portugalsko desku jednomyslně chválila. Deska obdržela nominaci BBC Radia 3 v kategorii world music album roku.

Uskupení vystupovalo na nejvěhlasnějších místech světa, včetně Central Park Summer Stage, Apollo Theater, Town Hall a Radio City Music Hall v New Yorku, Kodak Theater v Los Angeles, Opera House v Sydney, Zenith a Bataclan v Paříži, Royal Albert Hall v Londýně a mnoha mezinárodních festivalech.

"Idan Raichel - Piano - Songs" Showcase

Ačkoliv jsou si hudebníci v projektu rovnocenní, Raichel je bezpochyby hybnou silou. Jeho talent ho během let vedl k působení v mnoha vedlejších projektech, izraelský prezident a nositel Nobelovy ceny míru Shimon Peres, dokonce Idana požádal, aby zkomponoval Peresovu báseň „The Eyes of Beta Israel“. Raichel spolupracuje s malijským kytaristou Vieux Farka Touré v projektu Toure-Raichel Collective. Jejich nahrávka The Tel Aviv Session, vydaná v březnu 2012, se umístila na prvním místě v prodejním žebříčku iTunes World Music a dosáhla druhého místa v Billboard World Music Chart. Raichla můžeme také vidět na scéně po boku zpěvačky a nositelky ceny Grammy, India.Arie.

Minulý rok byl pro The Idan Raichel Project více než úspěšný. Kromě vydání dnes již třikrát platinového alba Quarter to Six, účinkoval Project na privátním koncertu pro prezidenta Obamu během jeho oficiální návštěvy Izraele, v červenci si Idan zazpíval s megahvězdou Alicou Keys na jejím vyprodaném telavivském koncertu, o měsíc později se dělil o scénu s francouzským zpěvákem a hercem Patrickem Bruelem. Na konci židovského roku, v září, jmenoval populární izraelský týdeník Pnai Plus Raichela „Mužem roku“ a píseň „Ba´Layla“ (V noci) z posledního alba se stala dokonce písní roku.

Dne 27. ledna 2014 v pražském Lucerna Music Baru vystoupil Idan Raichel v doprovodu zpěváka Cabra Casaye, bubeníka Gilada Shmueliho a baskytaristy a hráče na oud Yankala Segala.

Další koncert Idana v Praze byl v 26 února 2015 v Divadle u hasičů a to v sestavě Idan Raichel – klavír, fender piano, moog, zpěv, Vieux Farka Toure – kytara, zpěv, Souleymane Kane – perkuse, djembé, calabash, zpěv, Yogev Glusman – basová kytara

Na koncertě 8. března 2017 bude hrát sólo