EMIL BRANDQVIST TRIO

EMIL BRANDQVIST TRIOBěhem posledních několika let dokázal bubeník Emil Brandqvist ze švédského Göteborgu, že patří mezi evropskou jazzovou špičku; jeho trio hraje pokojné, barvité, jímavé melodie a zvuky, které si posluchači přisvojí. Spolu s pianistou Tuomasem Turunenem z Finska a kontrabasistou Maxem Thornbergem ze Stockholmu tvoří výborné skandinávské trio, které přes veškeré své nordické kořeny dokazuje, že má blízko k takovému jazzu, který proslavila slavná tria v USA. Jejich koncert září solidními skladbami, ustáleným soundem, na kterém rozhodně trio předvádí, co umí.

Emil Brandqvist je bubeník, skladatel a kapelník. Žije ve švédském Göteborgu, kde také abolvoval studia na Academy of Music and Drama. Podílí se na mnoha různých projektech, ať už jako bubeník nebo jako skladatel, je také autorem hudby k filmům, spolupracoval na mnoha různých filmových projektech.

Tuomas A. Turunen je ceněným finským jazzovým pianistou. Je známý jako sólista a jako člen několika severských jazzových skupin, zejména Emil Brandqvist Trio, Skalle & Sharon a Kauhukakara. Je častým hostem špičkových jazzových akcí ve Finsku, stejně jako na různých evropských festivalech. Mimo Evropu Tuomas účinkoval zejména na africkém kontinentu, např. na Jazz Dakar Festival a v legendárním jazzovém klubu Rainbow v Jižní Africe. Tuomas žil od roku 2004 do roku 2009 ve Švédsku a studoval jazzový klavír na Hudební akademii v Göteborgu, kde byli jeho učiteli Lars Jansson a Anders Jormin. Po získání „Master of Music“ v roce 2009, odjel do Francie, kde se živil jako nezávislý hudebník, skladatel, podnikatel a pedagog. Tuomas získal v r. 2009 Jazz stipendium Royal Swedish Academy of Music. V roce 2010 vyhrál zvláštní cenu poroty v klavírní soutěži na Jazz Festival Montreux.

Max Thornberg se narodil ve švédském Halmstadu v roce 1985. Absolvoval Royal College of Music ve Stockholmu, kde také od r. 2007 bydlí. Je kontrabasista a skladatel. Vystupoval s řadou nejlepších švédských jazzových hudebníků. Max pravidelně vystupuje po celém Švédsku, ale také v Dánsku a Německu.