Camilla George – Elitní britský jazz s afro-jamajskými kořeny

Camilla George – Elitní britský jazz s afro-jamajskými kořenySaxofonistka Camilla George se narodila v Nigérii, vyrůstala s hudbou Charlieho Parkera i afrobeatem Fely Kutiho a studovala u světových jazzových osobností v londýnské Trinity College of Music. Prosadila se se skupinou Jazz Jamaica, v níž působila i legenda klasického reggae, kytarista Ernest Ranglin. Její album The People Could Fly získalo před třemi lety čtyřhvězdičkové hodnocení v deníku Financial Times i respekt světové kritiky. Vystupovala na jednom podiu s osobnostmi jako Courtney Pine, Kamasi Washington či Dee Dee Bridgewater. Své poslední studiové album Ibio-Ibio věnovala nigerijskému etniku Ibibio, z nějž pocházejí její předkové.

Camilla George vyrůstala v národnostně smíšené rodině: předkové její matky jsou z Nigerie a Británie, její otec z karibské Grenady. Svůj první saxofon dostala v osmi letech, a když v jedenácti zvítězila v hudební soutěži, ze získaných peněz si zaplatila saxofonové lekce. Právě díky etnicky různorodým umělcům jako je ona získal dnešní britský jazz tak výjimečné renomé: před třemi roky byla Camilla George nominována v kategorii Rising Star v anketě British Jazz Awards, podobně jako saxofonistka Nubya Garcia, jejíž předkové jsou z Guyany a Trinidadu. Dnešní jazzovou scénu v Londýně srovnává Camilla George s érou be-bopu v New Yorku. Hudebníci jako Miles Davis tehdy kombinovali jazz s novými technikami, podobně jako se to děje dnes. Vedle jazzu a nigerijského afrobeatu ovlivnila Camillu George široká plejáda dalších stylů: karibské kalypso, highlife, hip-hop i blues. Vytříbený hudební vkus se promítá i do její domácnosti, kterou sdílí s černým kocourem jménem Coltrane

Z každé prodané vstupenky bude věnováno 10 Kč do veřejné sbírky „SOS Ukrajina“, která probíhá pod záštitou organizace Člověk v tísni.