Barevný jazz v podání Jany Koubkové

Letní nádvoří Novoměstské radnice příjemně rozezvučí jazzové tóny. V pondělí 11. srpna od 18 hodin zde vystoupí výrazná zpěvačka a přední osobnost české jazzové scény Jana Koubková. Posluchačům se představí v jednom ze svých mnoha projektů Jana Koubková Quartet a nabídne nepřeberné množství hudebních barev.

V této sestavě spolu s Janou Koubkovou vystupuje Ondřej Kabrna, který klavír střídá s akordeonem a arabskou loutnou zvanou oud, bubeník Jan Červenka, jenž vedle klasické bicí soupravy hraje i na africké djembé a Jan Keller, baskytarista, který do quartetu přináší také pro jazz netypický zvuk violoncella. Toto netradiční obsazení provede posluchače nesčetným hudebními světy a nabídne jedinečný zážitek.

Jana Koubková už léta patří k předním osobnostem českého jazzu, který ji chytil už v osmnácti. “Ten první moment mě strašně vtáhnul. Říkala jsem si, že se ti lidi musí mít moc rádi, protože z nich sálala čistá radost a přeskakovala na mě. Takhle to funguje i na živých koncertech, pokud člověk má rád, co dělá, kolem jsou stejně naladění muzikanti, kteří komunikují mezi sebou, usmívají se a podporují v sólech.“ A svoji lásku k jazzu uzavírá slovy Jiřího Žáčka: „Nejlepší přítel člověka je jazz!.“

Jana Koubková zpívá už od svých šesti let ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Jako jazzová sólistka se prosadila v r. 1975 v Jazz Sanatoriu Luďka Hulana. Od té doby si prošla mnoha stylovými seskupeními. Od blues, swingu, mainstreamu přes bebop, latin, free až po world-ethno a fusion. Daří se jí i jako skladatelce písní a filmové hudby. Nedávno ji vyšlo nové CD s názvem Smrt standartizmu, o kterém říká: „Je to autorská tvorba, vše s mými texty. Říkám tomu nejazz, je to spíš do blues, šansonu a blázniva.“

Na vystoupení v Novoměstské radnici kromě autorského repertoáru zazní též skladby autorů jako je Bobby McFerrin, Chick Corea, Avishai Cohen, Tania Maria, Aki Takase, Al Jarreau, Steve Swallow, Dave Brubeck, Thad Jones, A.C.Jobim, Duke Ellington, George Gershwin, Charlie Parker, Billy Strayhorne, J.S.Bach, ale i lidové písně v zajímavých úpravách.