Nedožité osmdesátiny George Mraze oslaví nadnárodní all-stars kvarteto + soutěž o 3× 2 vstupenky
George Mraz, foto: Marc Dietenmeier

Nedožité osmdesátiny George Mraze oslaví nadnárodní all-stars kvarteto + soutěž o 3× 2 vstupenky

Chystá se neopakovatelná událost. Repertoár legendárního kontrabasisty a skladatele oživí jazzové hvězdy Arild Andersen, Joey Baron a Richard Galliano spolu s osobou nejzasvěcenější, Camillou Mraz. Koncert „George Mraz 80“ se uskuteční 21. října 2024 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

Nedožité osmdesátiny George Mraze oslaví nadnárodní all-stars kvarteto + soutěž o 3× 2 vstupenkyVliv George Mraze (1944-2021) na globální hudební scénu jistě není třeba připomínat. Patřil k nevýznamnějším jazzovým basistům své generace, plejádu posluchačů i kolegů uhranul svým jedinečným melodickým stylem, pro který se ve světě vžil obdivný termín „česká basová škola“.

Mraz hrál s těmi nejlepšími. Se samotnou Ellou Fitzgerald, v triu jednoho z největších pianistů všech dob Oscara Petersona, s Chetem Bakerem, Stanem Getzem, Johnem Abercrombiem, Dizzym Gillespiem, zpěvačkou Dee Dee Bridgewater… Ten seznam je velmi dlouhý. A na desku Three Or Four Shades Of Blues (1977) nástrojového kolegu přizval dokonce nekompromisní kapelník Charles Mingus. Lze si představit větší poklonu? Mraz samozřejmě také komponoval a vedl vlastní projekty.
Nepřekvapí tudíž, že pozvánku k účasti na koncertní poctě Mrazovi nadšeně přijali hvězdní hudebníci. Jejich výběr má pochopitelně hlubší význam. Norský kontrabasista Arild Andersen (spolupráce Jan Garbarek, Chick Corea, Sonny Rollins, Bill Frisell) patří k největším osobnostem evropské scény. Skandinávská „basová škola“ je samozřejmě jiná, ovšem s tou „česko-americkou“ ji pojí zásadní věc: Originalita.

Cinema Paradiso (Love Theme)

„George Mraz byl fantastický basista. Jeho zvuk, intonace i timing považuji za dokonalý. Jsem hrdý, že mě požádali o účast na této koncertní poctě,“ vyznal se Andersen z obdivu ke svému vrstevníkovi.

Americký bubeník Joey Baron (Chet Baker, Bill Frisell, John Zorn, Stan Getz či Dizzy Gilespie) pak představoval jasnou volbu. Vždyť s Georgem Mrazem hrál v řadě fantastických sestav. Včetně George Mraz Quartet, známém našim posluchačům i z koncertního alba Jazz At Prague Castle (2012).

„Cítím ohromné štěstí, že jsem mohl s Georgem hrát. Zůstává jasným vzorem muzikantské dokonalosti a inspirace. Podílet se na této koncertní události je pro mne čest,“ prohlásil Joey Baron.

Také francouzský akordeonista Richard Galliano neodmyslitelně patří do Mrazova světa. Nejen, že spolu dva mistři často koncertovali a vydali ceněné desky New York Tango (1996) nebo L’hymne à l‘amour (s Garym Burtonem, 2007). Jak potvrzuje paní Camilla, Gallianovu hudbu měl George Mraz mimořádně rád:

„Často si doma nejen pouštěl Gallianovy nahrávky, ale také si sám přehrával Gallianovy skladby.“

Samotný Mraz pak o Gallianovi řekl:

„Richard mě vždy inspiruje a dává mi chuť tvořit něco nového. Velmi se mi líbí, jak improvizuje, jeho výraz a cit pro klasickou hudbu. Čím jsem starší, tím více se tím zabývám. Pro mne je totiž důležitější sound než počet odehraných not.“

George Mraz/Camilla Mraz - Wisteria

Na klavír samozřejmě nemůže hrát nikdo jiný než Camilla Mraz. V New Yorku působící umělkyně českého původu zahájila svoji cestu k virtuozitě ve čtyřech letech a první skladbu napsala už jako pětiletá. Má klasickou průpravu i jazzové vzdělání v oborech kompozice, jazzové piano a zpěv. Její osobitý styl hry je dán právě průnikem tradic artificiální hudby a jazzu. Za velkou inspiraci pak považuje tvorbu kanadského pianisty Paula Bleye a jazz 60. let, a také stylotvorný zvuk labelu ECM. Její hudba se objevila v několika filmech. Vedle talentu hudebního má i dar herecký. Naposledy v roce 2014, v newyorské produkci, ztvárnila roli jazzové legendy Blossom Dearie. Vystupuje v klubech i na jazzových festivalech po celém světě jak v sólových recitálech, tak s kapelami. Známý je například projekt Return To Imagination, kde se hudba prolíná s filmovou projekcí, konkrétně promítáním fascinujících podmořských záběrů režiséra Steva Lichtaga.
O společné tvorbě Mrazových napsal uznávaný americký producent Todd Barkan: „Basista George Mraz a pianistka Camilla Mraz hrají a napsali zcela jedinečnou hudbu, odhalující naše nejniternější pocity, a zároveň tiše ohromující technickým provedením na světové úrovni i spirituálním lyrismem.“
V programu koncertní oslavy nebudou chybět nejoblíbenější Mrazovy kompozice jako Blues For Sarka, Sad History, Three Silver Haris nebo Wisteria. Samozřejmě spolu s melodiemi dalších autorů, které měl George velmi rád.

Najponk, George Mraz, Martin Šulc - Moon & Sand

Konání koncertu na památku George Mraze v historickém Velkém sále pražské Novoměstské radnice má také svoji symboliku. Právě zde ikonický kontrabasista odehrál v roce 2017 svoje poslední vystoupení v Praze, samozřejmě s Camillou Mraz u piana. Úplně posledním vystoupením v Česku byl den poté koncert v Ostravě. 
Vzpomínkový koncert připravila George Mraz Society v čele s Camillou Mraz a pořádá ho agentura P&J Music.

Koncert je součástí cyklu Jazz Meets World a vstupenky můžete zakoupit zde.

SOUTĚŽ:

Soutěžíme o 3× 2 vstupenky.

Do 16. 10. nám pomocí soutěžního formuláře napište, kolika let se George Mraz dožil. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.