Miha Gantar uhranul New York

Miha Gantar uhranul New York

Naposledy editováno:

Slovinský pianista, improvizátor a skladatel MIHA GANTAR, žijící v současnosti v Amsterodamu, je vskutku pozoruhodným mladým umělcem. Letos na jaře, ve svých 26 letech, vydal již třetí 5CD komplet! Po „Introducing“ (2022) a „Amsterodam“ (2023) následoval nyní „New York“, opět u portugalského labelu Clean Feed. A znovu dokazuje jeho neobyčejnou improvizační kreativitu a tvůrčí rozmach v pěti různých podobách. Každé album v boxu nese vlastní titul, což umocňuje jejich individuální osobitost.

Miha Gantar se do klavíru od útlého věku doslova vášnivě zamiloval. A zatímco jeho rané hudební vzdělání bylo spjato výhradně s klasickou hudbou, později zvítězil jazz. Studoval jej v rakouském Grazu a nakonec v New Yorku. Začal na New School of Music v roce 2019, jenže o šest měsíců později zasáhla pandemie. Přesto se dokázal ponořit do hudební kultury Velkého jablka a našel stěžejní inspiraci ve způsobu, jakým se zde jazz pěstuje. Z New Yorku se pak po odeznění pandemie přestěhoval do Amsterodamu. K tomu Gantar poznamenal:

Amsterdam se mi zdál jako dokonalé město. Je to skutečně kosmopolitní město s živoucí hudební scénou. Hudebně mi tamní energie připomíná New York.“

A do New Yorku se loni v srpnu vrátil, aby tu nahrál kolekci pěti CD – čtyři alba v různých sestavách s tamními instrumentalisty plus sólové klavírní nokturno.

Nikoli poslední trio

První album se zove „Ultima“ a Miha Gantar jej nahrál v triu s bubeníkem Ericem McPhersonem a kontrabasistou Johnem Hébertem; čili s elitní rytmikou, na niž se spoléhali svého času třeba Andrew Hill a Fred Hersch. Bezmála dvaatřicetiminutové CD obsahuje dvě rozměrnější skladby pod souhrnným názvem „Synopsis“. Jednička (18:05) je sycena minimalismem, jenž tvoří naléhavý, místy vskutku strhující tok. Ten se pozvolna zahušťuje, základem je vlastně jeden jediný riff. Po drtivém vzdutí se tok rozleje jako láva; takhle nějak hrál Cecil Taylor, dokud neztratil zábrany úplně. Ovšem tady přijde čas i pro trojhlasé preludium; sice rozvolněné, ale přívětivé. Dvojka (13:39) v prvních osmi minutách působí neobyčejně niterně, meditativně, místy skoro nezachytitelně, se skvostnými vyhrávkami kontrabasu. Čas se tu téměř zastavuje. Pak ale dojde k expresivní gradaci, v níž klavírista v kontrastu s hutnou rytmikou mísí minimalismus jedné ruky s meditací té druhé. V závěru jakoby trio znervóznělo…

Miha Gantar Trio – Ultima

Kvinteto v přechodu z jazzu do klasiky

Druhé album „Transitions“ ukrývá téměř hodinový klavírní kvintet „Parisian Impromtu“ (čili Pařížské improvizace). Je silně ovlivněn francouzskou hudební avantgardou 20. a 21. století, mimochodem spjaté právě i s New Yorkem, přičemž je patrné sepětí s free jazzem. Klavíristu Gantara doplňuje smyčcové kvarteto ve složení Doori Na, Sarah Thomas (housle), Amy Huimei Tan (viola) a Irène Han (violoncello); poslední tři hráčky tvoří jinak známý Bergamot Quartet. Intenzivní proud meditace, melodické jímavosti, proměnlivé dynamiky, erupcí i ponorů; struhující proud s trny a ostny neidiomatické neukotvenosti, s témbry dronů, přívaly impresí, krkolomnosti, překotnosti i dýchavičnosti, se ztišenou tonální totalitou romantiky. Nechybí freejazzová vzepětí, zvukové experimenty s preparací nástrojů, nečekané kantilény, barvy neoklasicismu…

Miha Gantar Quintet – Transitions

Svatyně pro dvojici

Třetí CD s titulem „Sanctuary“ zachycuje první tvůrčí setkání Gantara se saxofonistkou Zoh Ambou. Tato instrumentalistka studovala hru na saxofon u Davida Murraye a ve volném čase cvičila dlouhé hodiny v lese. Vyrostla v jedinečnou umělkyni, jež spojuje avantgardní jazz s lidovými melodiemi, hypnotizujícími refrény a repetetivními zaříkáváními. Rodačka z Tennessee se svým oduševnělým přístupem k takovému extatickému jazzu dere do popředí zájmu na newyorské scéně. Spolupracovala třeba s Johnem Zornem, Tyshawnem Soreyem, Williamem Parkerem, Brianem Chasem, Mattem Hollenbergem a Jimem Whitem. Obsahem nahrávky dvojice Gantar/Amba je rozměrná skladba „Exodus“ (46:42). Vývoj improvizačního dialogu obou aktérů strhává posluchače na dobrodužnou cestu plnou napětí i okouzlení netuctovou lyrikou. Perlivé piano, ponurý tenorsaxofon, probleskující emoce, arytmické frázování, freejazzové erupce saxu, repetice melodického motivu ústící do saxofonového dronu a tryskajícího klavíru; to i osamí v nádherných krystalických tónech, než jej nemilosdně smete freejazzový sax. Dramatické střetnutí lyrického klavíru a brutálního saxofonu je opravdu dechberoucí! V závěru skladby ale vítězí zvonivá lyrika, melodická, vřelá…

Miha Gantar Duo — Sanctuary

Tři vzrušení andělé

Čtvrtý disk se stopáží 47 minut obsahuje také jedinou skladbu – „Angels“. Gantar se tu vrátil ke své oblíbené formě tria, ale v neobvyklém tvaru. Místo rytmické dvojice kontrabas/bicí tady figurují dva bubeníci a perkusisté – Kweku Sumbry a Jeremy Dutton, oba s bohatými zkušenostmi z jazzové a improvizační scény. Od počátku bicí burácejí, bouří, drtí prostor, a vytvářejí tak strhující proud, jenž se místy mění v lavinu. Klavír se do něj pozvolna noří, nechává plout útržky melodií, a ty se sotva drží na hladině. Ve 14. minutě dojde ke ztišení, klidnějšímu tepu, kdy klavírista nechává rozkvétat klasicky melodické motivy. V polovině skladby se bicí opět rozbouří, klavír zurčí, celé to cirkuluje, mocné staccato se rozvíří dvojsólem perkusí a bicích. Evokuje to mocně Afriku. V poslední čtvrthodině se úžasným způsobem setkává jazz s impresionismem. Coda je pak ve znamení minimalismu…

Miha Gantar Trio — Angels

Směrem k čisté lásce

Na pátém, posledním CD „Towards Purity“ se Gantar ocitá sám, jen se svým klavírem. Jeho noční nahrávání, kdy už bylo po všech těch rušných a emotivních setkáních se spoluhráči z předešlých čtyř alb, dalo vzniknout nokturnu „To My Love“. Vzniklo nepřetržitě lyrické plynutí klavírních citů bez tonálního i výrazněji dynamického ukotvení. Na ploše 38 minut a 36 sekund se vlastně kromě meditativních impresí jednoho jediného druhu nic dalšího neděje. Jde vlastně o čistou esenci lyrického minimalismu, do kterého se posluchač musí cele ponořit. A přiznám se, že s tím jsem měl ale trochu problém…

Ale to nemění zhola nic na tom, že Gantarovy newyorské nahrávky jsou obdivuhodným počinem!

Miha Gantar uhranul New York

Miha Gantar uhranul New York

Ultima
Transitions
Sanctuary
Angels
Towards Purity
Hodnocení čtenářů25 Hlasů
4.4
Hodnocení