Netuctové hudební dílo slibuje vrcholný prožitek

Netuctové hudební dílo slibuje vrcholný prožitek

Existují fúze mimo oblast jazzu, které se ale svojí výstavbou blíží avantgardnímu jazzu a volné improvizaci. A zní to dokonce ještě lépe, než kdysi free jazz, jenž dodnes působí na mnohé jazzumilce jako příslovečný červený hadr na býka. Nové album kyperského, v Nizozemí usazeného skladatele a zvukového umělce YANNISE KYRIAKIDESE pod názvem „Hypnokaséta“, vydané 24. května na amsterodamské značce Unsounds, patří v tomto ohledu k těm nejzdařilejším. Mimochodem label Unsounds, zaměřený na vydávání experimentální hudby napříč žánry, spoluzaložil v roce 2001 právě Kyriakides; společně s Andym Moorem a výtvarnící Isabelle Vigier. Takže není divu, že se na aktuální nahrávce významnou měrou podílel právě zmíněný kytarista Andy Moor, člen slovutné kapely The Ex…

Yannis Kyriakides zhusta kombinuje tradiční akustické postupy s digitálními médii, zvláště pak živou elektronikou. Narodil se 1. srpna 1969 v kyperském Limassolu, ale již od 5 let žil ve Velké Británii. Zde studoval hudbu na University of York. Poté se přestěhoval do Nizozemí, aby tu studoval skladbu na Královské konzervatoři v Haagu, a to u Louise Andriessena a Dicka Raaijmakerse. Nyní zde již sám vyučuje. Kromě úzké spolupráce s Moorem je spjat s předními soubory pro soudobou hudbu jako Asko Ensemble, musicFabrik, Ensemble MEA, Icebreaker či Ensemble Integrales.

Andy „Ex“ Moor (roč.62) se sice narodil v Londýně, ale v současnosti žije v Amsterodamu. Od roku 1990 je stálým členem post-rockových The Ex; často také spolupracuje třeba s Johnem Butcherem a Thurstonem Moorem, podílí se na improvizačním projektu Lean Left Paala Nilssena Love. Na Kyriakidesově albu hraje nejen svým specificky volným způsobem na elektrickou kytaru, ale obsluhuje také nahrané magnetofonové pásky.

Tato dvojice se na albu spojila se známým kanadským smyčcovým kvartetem Quatuor Bozzini ve složení Clemens Merkel a Alissa Cheung (housle), Stéphanie Bozzini (viola) a Isabelle Bozzini (violoncello). Mimochodem tento montrealský soubor se podílel též na výtečné nahrávce „Litania Projekt“ kanadského trumpetisty polského původu Jacquese Kuby Séguina, kterou v roce 2017 vydal košický label Hevhetia a já ho tu recenzoval

„Hypnokaséta“ představuje souvislou kolekcí 16 drobnějších skladeb, rozvržených do šesti očíslovaných tracků; jde vlastně o suitu, a to pro smyčcové kvarteto, improvizátora a živou elektroniku. Zdrojem pro kompozice jsou sny, které měl Kyriakides během prvních měsíců covidového lockdownu (tj. mezi dubnem a červnem 2020). Tyto sny jsou zakódovány do hudby, již interpretuje kvarteto, a také zašifrované ve zvukových texturách, které smyčce obklopují. To vše neobyčejně citlivě doplňuje kytarový kouzelník Moor, jenž využívá netradičních způsobů hry i celé škály preparace nástroje. Název „Spánková kazeta“ odkazuje na teorii snů, s níž přišel americký filozof Daniel Dennett, představitel tzv. nového ateismu (letos v dubnu bohužel zemřel). V ní tvrdí, že naše sny jsou během noci načteny do vědomí jako na kazetu a přehrány těsně před probuzením…

Kompozice byla v říjnu 2022 nejdříve uváděna v Montrealu a v okolí Quebecu pod názvem „Cassetes“, o měsíc později pak nahrána pod nynějším titulem v nizozemském Haarlemu.

Yannis Kyriakides - Cassettes (2020) Quatuor Bozzini Andy Moor Yannis Kyriakides

Kyriakides umělecky spolupracuje s Moorem již 15 let a nahráli spolu řadu alb. Jsou jako jedno tělo, jedna duše, jedna vize. Na tomto albu vytvářejí elektroakustickou hmotu, která je místy ambientní, onde atakuje hranici noise, kytara ji navíc špikuje volnými improvizacemi bez hranic. Smyčcové kvarteto dokáže být nervně minimalistické, témbrově bohaté, dramatické, pulsující, eruptivní, přemítavé, ponorné v dronovém toku či naopak brebentivé. Výkony všech protagonistů jsou plné emocí i rozvahy, nikdo neexhibuje, vše je provázané a navzájem se umocňující. Hranice mezi komponovanými a improvizovanými složkami je tady geniálním způsobem setřena…

Vaši fantazii se pustíte na špacír již při čtení názvů částí suity, jež evokují leckdy dystopické sci-fi; čekají vás například „Všechny cesty na letiště jsou zablokované“ či „Všichni jsou nervózní, všichni jsou ztraceni“ (I.), „Londýn je pokrytý bahnem“, „Neviditelné hry“ (II.), „Neochotný manažer hotelu“, „Kdosi zvedá horu“ (III.), „Po celém městě se demontují mosty“, „Opera o výměně těl“ (IV.), „Syntéza bazénu“, „Promotér koncertu si stěžuje, že se toho v díle moc neděje“ (V.), „Mutace na prázdné mřížce“ či „Cembalo v opuštěném paláci“ (VI.).

Seberte odvahu k poslechu opravdu netuctového hudebního díla… a budete odměněni čirým prožitkem mimo známé kategorie!

Netuctové hudební dílo slibuje vrcholný prožitek

Yannis Kyriakides: Hypnokaséta

zvuk
obal
hudba
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
5
Hodnocení