Palác Akropolis hostí hudební projekt, jehož centrem je jediný nástroj svého druhu na světě!

Palác Akropolis hostí hudební projekt, jehož centrem je jediný nástroj svého druhu na světě!

Naposledy editováno:

V sobotu 29. června se v Paláci Akropolis uskuteční koncert Lenky Morávkové, české umělkyně žijící v Americe, která vystupuje s projektem Bohemian Cristal Instrument. Hudebnice ve své tvorbě využívá unikátní nástroj z českého skla, který je jediný svého druhu na světě a je také první českou verzí slavného nástroje Cristal Baschet z dílny francouzských experimentátorů bratrů Baschetových. Lenka Morávková pochází ze sklářského kraje a v minulosti vytvořila několik projektů spojených s tradicí českého sklářství. Svou verzi nástroje Cristal Baschet navrhla a postavila před několika lety s následovníky bratrů Baschetových a vznikl tak světově zvukový a vizuální unikát – Bohemian Cristal Instrument. Kvůli hudbě a nástroji BCI se rozhodla odejít z doktorátu v USA a následně jí bylo uděleno americké vízum pro výjimečné umělce.

Podmanivý zvuk akustického nástroje doplňuje éterickým hlasem a pulzujícími syntezátory, které dohromady se světelnou show s lasery vytváří hypnotický zážitek na hranici futurismu a tradice. Koncertu, na kterém umělkyně poprvé představí novou skladbu New Wave, předchází Art talk, kde si budou moci diváci hru na speciální nástroj Bohemian Cristal Instrument vyzkoušet.

V rámci večera vystoupí i Mirka Novak – všestranná zpěvačka, performerka, skladatelka, lektorka zpěvu a zakladatelka hudební školy. Její hudba balancuje mezi žánry americké hudby, opírá se o groove, polyrytmy, vokální improvizaci a world music. Její debut MALBUM (vydavatelství Hevhetia, 2022) byl zařazen mezi alba roku ČRo Jazz. Kromě jazzových koncertů nebo čistě vokálních sólových vystoupení s loop stationem jí můžete slyšet také v osmičlenném ansámblu HLASkontraBAS Oktet, se kterým letos vydali album „Kaleidoscapes“ pod vydavatelstvím Animal Music, jedním z nejuznávanějších vydavatelství v Čechách.

Vstupenky: Bohemian Cristal Instrument & JesterN + Mirka Novak | Vstupenky | GoOut