Jazz jde městem po třicáté

Jazz jde městem po třicáté

Již třicátým rokem přináší festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem zcela unikátní hudební výběr plný českých i světových premiér, jazzových hvězd i mladých perspektivních kapel. Festival proběhne v Hradci Králové na osmi různých místech v termínu 8.–12. 10. 2024.

30 let naděje a porozumění

V roce 1995 přinesl první ročník festivalu Jazz Goes to Town přelomovou událost českého kulturního dění – koncert legendárního amerického tělesa Art Ensemble of Chicago. Z jejich radikálního vystoupení tehdy v průběhu podstatná část publika odešla. Současný dramaturg Michal Wróblewski vidí tuto událost zpětně pozitivně:

„Jsme přesvědčeni, že právě pořadatelská odvaha a odhodlání organizovat takové koncerty vedly k tomu, že se české publikum a česká kultura obecně proměnily natolik, že by dnes byl tento koncert přijat vřeleji.

Letošní heslo festivalu 30 let naděje a porozumění popisuje hudbu aktuálního ročníku, hudbu, která nás učí porozumět a přijmout neortodoxní a ne vždy přímočará umělecká vyjádření.

Věříme, že toto přijetí je natolik obohacujícím, aby vedlo k hlubšímu porozumění i v rámci mimohudebního kontextu, dodává Wróblewski.

Jazz jde městem po třicátéDo Hradce letos festival pozval více než padesát hudebníků ze třinácti zemí světa. Všechny zahraniční kapely se představí v české premiéře, jak je už u Jazz Goes to Town standardem. Vrcholem jubilejního ročníku bude sobotní dvojkoncert amerických projektů, Amirtha Kidambi’s Elder Ones s tajemnou fúzí jazzové a indické lidové hudby s politickým podtextem, a výbušného tria jazzových virtuozů Peter Evans, Petter Eldh & Jim Black EXTRA, spojení hudebníků, kteří se již českému publiku představili v mnoha různých projektech, nikdy však v této all star sestavě.

Festival bude i letos hostit zahraniční rezidenční umělce. Loni ze zdravotních důvodů nemohl proběhnout žádaný varhanní recitál slovinské improvizátorky Kaji Draksler, letos umělkyně pozvánku opět přijala, a krom sólového vystoupení zahraje také v duu se svým hudebním a životním partnerem bubeníkem Szymonem Gąsiorkem na pražském předkoncertě. Gąsiorek také doplní tradiční projekt The Shape of Jazz to Come, ke kterému se letos krom třech českých hudebníků připojí skvělá řecká saxofonistka a improvizátorka Niki Kokkolli.

Zajímavou programovou novinkou bude duový dvojkoncert představující dvě akustické tělesa: polské Maniucha & Ksawery, duo zpěvů a kontrabasu kombinující jazzovou improvizaci s tradičními písněmi z oblasti bývalého Polska na území současné Ukrajiny, a norské Maja S. K. Ratkje & Stian Westerhus, které vás přenese do podmanivého barevného světa zvuků smyčcových a drnkacích strun, měchů, starého dřeva a skřípajících pedálů varhan.

Mladší generace moderního evropského jazzu bude zastoupena projekty Horse Orchestra, v jejichž hudbě se klasické New Orleans 20. let setkává s freejazzem 60. let, stejně jako s hip hopem a soudobou vážnou hudbou, a Philipp Gropper, PHILM, berlínský kvartet prvotřídních hudebníků, kteří hrají velmi dynamický, někdy až témbrový, brilantní moderní jazz.

Českou scénu na ročníku naděje a porozumění bude reprezentovat projekt Dorůžka-Fischmann-Novák s repertoárem alba Gilgul, a to včetně rozšíření o dechovou sekci, jak znáte z Andělem oceněné nahrávky, dále energický progresivní sextet TONGU či legendární František Uhlíř Team, se kterým festival opět zavítá do prostoru klavírní galerie PETROF. Milovníci tradičnějšího jazzu si také přijdou na své na koncertě swingového kvartetu Hot Brew nebo na after-party s bluesovou peckou Blues Bond.

Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji na portále GoOut.