Galakoncert festivalu Ibérica na Špilberku

Galakoncert festivalu Ibérica na Špilberku

Velkolepým koncertem Diego Amadora a Cristiny Aguilery ve čtvrtek 20. 6. odstartuje na Špilberku 21. ročník festivalu Ibérica. Kulturní akce, která dávno překročila rámec regionu a vytvořila unikátní prostor pro setkávání španělských, latinskoamerických, českých a slovenských umělců. Bohatý program nabídne během června kromě koncertů také tvůrčí dílny, divadlo a přednášky Tomáš Hanáka o Kubě.

Během zahajovacího večera se představí španělský romský zpěvák a pianista Diego Amador. Ten je nejen jedním z nejzajímavějších současných nositelů andaluského kulturního dědictví, ale také výrazným novátorem žánru. Zároveň Cristina Aguilera předvede flamenco se strhující vášní. Po boku charismatické tanečnice excelují zpěvák Miguel Lavi a kytarista David Caro.

Diego Amador

Španělský romský zpěvák a pianista Diego Amador je nejen jedním z nejzajímavějších současných nositelů andaluského kulturního dědictví, ale také výrazným novátorem žánru. Na letošní Ibéricu přinese osobitou, současnou a navíc euforickou fúzi flamenka s jazzem.

DIEGO AMADOR - Soleá para el tío Vargas

Flamenco dávno není spojováno jen s kytarou, má dar přirozeně fúzovat s jazzem a klasikou a výtečným nástrojem pro jeho interpretaci je i piano. Klavírní hra Diega Amadora má v sobě ovšem „myšlení kytaristy“. Kytarovou techniku i sound do jisté míry evokuje, jen s větším rozsahem a dynamikou. Ostatně, hudebník právě s kytarou svoji muzikantskou cestu zahájil a tu a tam si ji přibalí i na některá svá turné.

Diego Amador se narodil v roce 1973 v Seville v muzikantské rodině a městské čtvrti, obývané romskými usedlíky. První průpravu kytaristy získal od tatínka, jenž mu zároveň otevřel i cestu ke klavíru. To když jednou přinesl domů staré elektrické varhany Hammond. Dále už ovšem Diego vyvíjel svoji hráčskou techniku jako mimořádně talentovaný samouk. Do školy moc nechodil, spíš se na ulicích a náměstích věnoval muzice. „Stačilo mi naučit se číst, psát a základní počty. Ale díky vášni pro umění jsem trávil dlouhé hodiny hraním a psaním prvních kompozic, zatímco mnoho mladých lidí z naší čtvrti se ztratilo ve světě drog,“ vzpomíná.

Cristina Aguilera

Láska a smutek, srdce naplněná touhou i ta zlomená. Flamenco je ryzí emoce a tanečnice Cristina Aguilera ji dokáže zprostředkovat se strhující vášní. Po boku charismatické tanečnice excelují zpěvák Miguel Lavi a kytarista David Caro.

"TARAB"- Cristina Aguilera.

Granadská tanečnice Cristina Aguilera reprezentuje nejmladší flamenkovou generaci, a o tom, že úspěšně, svědčí například první cena v soutěži mladých flamenkových umělců Desencaja v roce 2015, či její pozice flamenkové primabaleríny v prestižním ansámblu Ballet Flamenco de Granada. Mezi jejími učiteli se o objevuje plejáda slavných jmen: Farruquito, Antonio Canales, Marco Flores, Eva la Yerbabuena, Patricia Guerrero, Olga Pericet a mnoho dalších. Její první samostatný taneční projekt Encrucijada jí v roce 2015 zajistil přijetí do prestižního cyklu flamenkových pořadů Flamenco přichází z jihu, (Flamenco viene del Sur), kde vystupovala mimo jiné po boku legendární tanečnice Fuensanty La Monety.

Cristina Aguilera zatančí v představení Tarab. Jeho název pochází z arabštiny, v níž označuje stav extáze navozený hudbou. Je to ten moment transu, ve kterém se člověk spojuje sám se sebou a přebírá sám od sebe energii. „Jde o výzvu dosáhnout té extáze, kterou zpěv a kytara vyvolávají ve vnitřním světě tanečnice,“ říká umělkyně. Tarab coby extáze, vytržení a okouzlení může také vyvolat pocity smutku i radosti. Je to stav úzce propojený se světem flamenkové hudby i performance, a silné emocionální stavy dokáže vyvolat jak u interpreta, tak u publika.

Zdroj: tisková zpráva