Do Boskovic se sjedou jazzmani z Česka i Německa. Vystoupí stálice jazzové scény i mladí talenti

Do Boskovic se sjedou jazzmani z Česka i Německa. Vystoupí stálice jazzové scény i mladí talenti

I letos se na boskovickém festivalu od 4. do 7. července představí řada výjimečných umělců české i německé jazzové scény. Návštěvníci se mohou těšit jak na tradiční styly a moderní jazz, tak i na improvizovanou experimentální hudbu. Jazzová scéna je již po několik desetiletí neodmyslitelnou součástí Festivalu pro židovskou čtvrť. Zámecký skleník tak na začátku července opět ožije barvitými, hravými i improvizovanými melodiemi.

Jazz představuje významný bod festivalového programu, páteční a sobotní večer si bez něj už ani neumíme představit. Na festivalu už vznikla v rámci jazzové scény celá řada zajímavých projektů. Naposledy například loni to byla fúze jazzu a folkóru v projektu Culture Clash, který byl dokonce i součástí oslav 25. výročí vzniku Česko-německého fondu budoucnosti na Festivalu občanské společnosti v Berlíně, říká jedna z hlavních organizátorek festivalu Jana Černá.

Páteční jazzový program odstartuje Jonah Roth Trio, pro které je typická spontánnost a interaktivní improvizace. Festivalovým návštěvníkům se představí v sestavě Jonah Roth, Guillermo Valdivia a Lucas Rauch. Následuje vystoupení kapely Svou chvíli, která velice přirozeně propojuje světy jazzové a popové hudby. Do Boskovic přijede ve složení Markéta Foukalová, Martin Brunner a Tomáš Fuchs. Vystoupí zde se zhudebněnými básněmi Věry Koubové – kdy komorní provedení dá ještě více vyniknout jejich neotřelé poetice. Repertoár doplní novějšími písněmi zpěvačky Markéty Foukalové a volnými improvizacemi.

A improvizace není cizí ani německým Glam One, kteří se na festivalu představí ve složení Michal Skulsi, Christian Stolz, Moritz Grosch a Tom Götze. Energické bicí, tvrdý saxofon a bluesovou kytaru doplní zvuky elektrické basy a syntezátoru. Jazzový program druhého festivalového dne pak zakončí živelní Yasinski Doležal Tichý trio. Seskupení je charakteristické rozmanitostí hudebních stylů (jazz, fusion, world music, rock), citlivostí pro detail a čerstvostí svého zvuku. Repertoár je převážně autorský.

Sobotní jazz odstartují Limbo, kteří patří mezi špičku současného českého jazzu již 20 let. Kvarteto se ale nebojí sáhnout i do jiných žánrů, hudebníci tak vytváří pestrou hudební koláž na jazzovém základě. Členové Limba působí v mnoha dalších projektech, které sklízí úspěchy nejen u veřejnosti, ale i u hudebních kritiků. Například trumpetistu Oskara Töroka mohou návštěvníci festivalu znát z kapely Vertigo, doprovázel také zpěvačku Ivu Bittovou. Kontrabasista Taras Voloshchuk je zase příležitostným spoluhráčem světově známé americké popové zpěvačky Susan Vega.

O nevšední hudební zážitek se postará mezinárodní duo Doppelgetriebe ve složení George Cremaschi a Hartmut Dorschner. Duo rozvíjí příběh zvuku inspirovaného „umělcem ve výrobě“, tedy stroji a motory, kdy lze konstruovanou zvukovou stěnu interpretovat jako slyšitelný souhrn všech proměn, k nimž v současné době dochází v naší globální společnosti.

Vrcholem večera bude vystoupení sextetu HotPotFree složeného ze tří českých a tří německých muzikantů, kteří se seznámili v roce 2023 právě na festivalu v Boskovicích.

Všichni tito hudebníci se mimo jiné věnují improvizaci a právě v tomto přístupu našli vzájemné porozumění a vznikl nápad na dlouhodobější spolupráci. Je to velká radost, když se díky festivalu sejdou umělci, kteří by se třeba jinak nepotkali, a vznikne něco nového. Letos mělo v rámci přípravy projektu uskupení už i veřejná vystoupení, například v Čítárně Unijazz.“ dodává Černá.

A čím je česko-německé sexteto jedinečné? Především svým nástrojovým složením, které se skvěle doplňuje a nabízí originální a velmi pestrou paletu zvuků a hudebních stylizací. HotPotFree tvoří houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská, cellistka Sabine Grünerová, pianistka Anne-Kathrin Waglerová, klarinetista a flétnista Michal Hrubý, kontrabasista Petr Tichý a bubeník Matthias Macht.

Zakončení line-upu v zámeckém skleníku proběhne sice již možná za tmy, ale se Světlem – s mladou krví české alternativní popové scény, která však v sobě nese rovněž prvky jazzu. V autorských písních, v nichž se členové kapely vypisují ze svých bolestí, strastí a radostí, se určitě najde nejeden návštěvník festivalu.

Jazzem však program nekončí, po celé čtyři festivalové dny, kdy bude Boskovicemi znít hudba nejrůznějších žánrů, si na své přijdou příznivci tvrdší muziky, melancholických tónů i taneční hudby. Festival Boskovice potěší také divadelní, výtvarné či filmové nadšence.

Všechna potvrzená jména programu se postupně objevují na festivalovém webu. Pro ty nejaktuálnější informace můžete sledovat sociální sítě festivalu – Facebook a Instagram.

Třicátý druhý ročník Festivalu pro židovskou čtvrť proběhne od 4. do 7. července. Vstupenky zakoupíte v předprodejních sítích GoOut a Smsticket. Lístky jsou dostupné také fyzicky v MIS Boskovice.

Projekt Česko-německé jazzové setkávání pravidelně podporu Česko-německý fond budoucnosti. Festival pořádá Unijazz – sdružení pro podporu kulturních aktivit ve spolupráci s městem Boskovice. Za finanční podporu organizátoři děkují městu Boskovice, Ministerstvu kultury ČR, Státnímu fondu kultury ČR, Jihomoravskému kraji, Česko-německému fondu budoucnosti, Nadačnímu fondu obětem holocaustu, Nadaci Život umělce a Nadaci Český hudební fond. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.