Její jméno je Ploy!

Její jméno je Ploy!

Pražské fusion trio PLOY vydalo pět let po debutovém eponymním albu (to spatřilo světlo světa díky děčínské značce Červený kůň) druhé album! Tentokrát se tak stalo 25. května na značce Polí5 a dostalo titul „Její jméno je Ploy“. V digitální a CD podobě, vinyl se plánuje někdy na podzim…

Vůdčí osobností tria je kytarista, skladatel, výtvarník, středoškolský pedagog a překladatel, děčínský rodák Tomáš Braun. Ve svojí hudební i výtvarné tvorbě reflektuje surreálnost života vůkol, včetně specifické nálady severočeských Sudet. (Mimochodem u Polí5 vydal již v roce 2022 pozoruhodné sólové EP „Butterflies on Acid“.) Kromě kapely Ploy figuruje také v experimentální grindcore úderce Brauncholda a freejazzovém kvartetu s bubeníkem Janem Horváthem, saxofonistou Janem Gruntem a basákem Jiřím Matysem (jako trumpetista).

Již debut z roku 2019 přináší řízný, ostrohranný, a zároveň barevný a radostný jazz-rockový zvuk s různými žánrovými příměsi. Nové album je pak ještě eklektičtější a vyzrálejší, navíc zčásti funguje jako písňová kolekce. Hrají zde kromě kapelníka Tomáše Brauna (kytary, violoncello, trubka) opět Mikuláš Čimbura (klávesy) a Bohdan Karásek (bicí, perkuse). V plné míře znovu vyvstává nejen instrumentální um trojice protagonistů, ale také aranžérské a kompoziční schopnosti, jež posouvají fúzi jazzu a rocku do současnosti. Sama kapela charakterizuje svoji hudbu jako pop se strychninovým úsměvem & nakyslý jazz s příměsí TNT

Novinka obsahuje devět propracovaných, doslova rozkvetlých skladeb, až na jednu výjimku (“Hassliebe“) ve studiové premiéře. Kromě domovských nástrojů tria zaznívají díky freesound.org ještě housle, akordeon, ukulele či sitár, také nahrané hlasy a zpěvy. Vznik každé skladby je úzce spjat s nějakým podnětem, faktem a snem, takže by se daly označit jako konceptuální. Ale posluchač nepotřebuje znát toto pozadí, hudba je to i tak vzrušující a dobrodružná.

PLOY - HASSLIEBE (official music video 2020)

Album otevírá píseň „Ptáci (se ztrácejí)“, v níž zpívá jedenáctiletá Braunova dcera Laura; ta ostatně vymyslela text i melodii. Nádherné vročení, pohlazení… Následuje řízná fusion v „Braunian Motion (Braunův pohyb)“; záseky trubky se mísí s kytarovým vzlínáním, varhanní jíška umocňuje art-rockové postupy, má to šmrnc díky sólům kláves a kytary i sazbám dechů. Skladbu „What If“ sytí smyslný ženský hlas, směs měkkosti i hutnosti s temným nádechem, jež vystřídá tanec a zvonivost, posléze lehký psychedelický opar a nakonec melodické sólo kytary. Prvním vrcholem alba je bezpochyby „Prenatal Esperanto“ se vzletným, čistoskvoucím zvukem, prosakující akustickou kytarou a abstraktním hlasem; proměnlivost dynamiky i výrazu je až obžérná (nemyslím to ani zbla pejorativně!). Následuje trochu bláznivý „Bohoušek Prayz“ s plačící trubkou, dramatickými smyčci (violoncello a housle), jež vystřídá svižný tep a posléze rozverný tok. Nová verze „Hassliebe“ by se dala popsat jako koktejl sudetského country-rocku a jazz-rocku plus polozpívaný výtvarně dramatický text; po klavírním sóle dochází ke zdrsnění a přidají se dechy, které evokují pořádně rozjetý bigband. „Hamilton Maneuver (Hamiltonův hmat)“ se vztahuje ke skotskému lékaři Jamesi Hamiltonovi (1767-1839); ten v roce 1810 popsal úkon, kterým je možné povzbudit zdráhající se děťátko k opuštění mateřského lůna. Jde o hodně nadupaný power-jazz s art-rockovými prvky a vroucí jazz-rockovou šťávou. Je to úžasně rozmáchlé, včetně kytarového sóla; v závěru zahřmí metal v progresivním hávu! Druhý vrchol alba představuje „Guru Is Someone“, inspirovaný jedním tantrickým učitelem, který svého času odháčkoval mladé, důvěřivé ženy. Zprvu je skladba prosycena akustickou kytarou, barevnými klávesy, tepem bicích, violoncellem a vychloubačným mužským hlasem; poté se vše akusticky rozvine díky rozlitým smyčcům a klavíru, aby se nakonec vzňal drsný kytarový jazz-rock. Album uzavírá titulní „Její jméno je Ploy“ s akordeonovým ostinatem, nad nímž se to všechno houpe a odvíjí se útržky z rozhlasového rozhovoru s kapelou; ano, je těžké hovořit o své hudbě. Prostě „ona exploduje“. Výraz se pak změní ve fusion zabarvenou varhanami, ve finále pak v acid-jazz s kytarovými vyhrávkami.

Skvělý počin!

Její jméno je Ploy!

PLOY: Její jméno je Ploy

obal
zvuk
hudba
Hodnocení čtenářů1 Hlas
4.7
Hodnocení