Malijský trubadúr Habib Koité přiveze do Prahy africkou srdečnost a temperament

Malijský trubadúr Habib Koité přiveze do Prahy africkou srdečnost a temperament

Písničkář a virtuózní kytarista Habib Koité má vedle oslnivého muzikantského talentu ještě další mimořádný dar. Vyvolávat pocity euforie, bezprostřednosti, sounáležitosti a naděje třeba i písněmi se závažným sociálním podtextem. O tento dar se podělí s publikem 3. června 2024 v pražském klubu Futurum.

Habib Koité je i se svojí all stars kapelou Bamada v Česku pravidelným hostem. Do Prahy se tentokrát vrací po necelých třech letech. Přesto se fanoušci nemohou jeho koncertů nabažit. Z jednoduchého důvodu. Jsou v tom nejzdravějším smyslu slova návykové. Chodí se na ně nejen za vytříbenou moderní fúzí západoafrické muziky s rockem a folkem, ale také pro příval pozitivní energie. A pro optimistický pocit, že když se chce, dají se řešit i ty nejpalčivější problémy.

Písničkář pochopitelně stále rozšiřuje svůj repertoár. Habibovým zatím posledním albem je zdařilý titul Kharifa (2019). „Páteří desky jsou písně odrážející duchovní otevřenost kasty griotů – západoafrických trubadúrů a kronikářů. Písně úročící dědictví tradiční malijské hudby, převedené do současného kontextu,“ trefně uvádí hudebníkův web. Texty písní se nevyhýbají každodenním starostem, pojednávají také o obecných problémech jako znečištění životního prostředí, chudoba, lhostejnost lidí. Přesto v nich Habib zůstává plný naděje a snaží se hudbou vzdorovat nesnášenlivosti, nevědomosti a nekonstruktivním, temným myšlenkám. Hlavním tématem alba Kharifa je podle autora zodpovědnost každého z nás za život kolem. „Protože život je prostě každodenní boj,“ jak zpívá Koité v písni Wara.

Habib Koite & Bamada - Live Africa Festival Wurzburg

Habib Koité se narodil 27. ledna 1958 v Thiès v Senegalu jako potomek griotského šlechtického rodu etnika Khassonké, v rodině se sedmnácti bratry a sestrami. Už v dětství mu učarovala kytara, na kterou se ovšem učil sám jen podle pozorování dědečkovy hry na západoafrickou loutnu n’goni. Možná právě odtud se vzal Habibův nekonvenční styl hry a záliba v ladění strun neobvyklém pro „západní“ kytaru. Rodina původně určila všestranně nadanému synovi životní dráhu inženýra. Ovšem strýc Habibovým rodičům tento záměr rozmluvil a přesměroval synovce ke studiu na Národním institutu umění v Bamaku. Studia absolvoval Habib jako jeden z nejlepších žáků, už po půlroce se stal kapelníkem školního ansámblu a po absolutoriu dostal nabídku zůstat na institutu jako pedagog. Habiba však lákalo pódium. Nejdříve získal ostruhy v roli sidemana maliských hvězd jako Toumani Diabaté či Kélétigui Diabaté (Lionel Hampton, Ella Fitzgerald). Když si Koité později založil vlastní kapelu Bamada, stal se dokonce Kélétigui Diabaté jejím členem a zůstal jím až do své smrti v roce 2012.

Na mezinárodní scéně se Koité prosadil přes Francii, kde zvítězil na festivalu Voxpole 1991 a byl vyhlášen objevem Radio France. Albový debut Muso Ko (1995) se stal senzací na scéně world music. Což bude platit i pro následujících osm studiových i koncertních titulů, včetně živé desky projektu Acoustic Africa (2011) s písničkáři Afelem Bocoumem a Oliverem Mtukudzim. Už předtím, počátkem nového milénia, ovšem Koité doslova dobyl Ameriku. To když jako jeden z mála Afričanů zahrál v populární televizní show Late Night With David Letterman a jeho fanoušky se stali například písničkář Jackson Browne či zpěvačka a kytaristka Bonnie Raitt (Habib hostoval i na jejím albu Silver Lining, 2002). S ovacemi publika i kritiky se setkalo také Habibovo duo s americkým bluesmanem Ericem Bibbem (album Brothers In Bamako, 2012).

Cestičku k uším a srdcím posluchačů na celém světě si ovšem Habib Koité vyšlapal především poctivým koncertováním. Dodnes odehrál více než neuvěřitelných 1700 vystoupení! A nikdo přitom nezaznamenal, že by kdy sklouzl k rutině.

Kapela Bamada, což v překladu znamená „obyvatelé hlavního města Bamaka“ (Koité pojmenoval sestavu s humorem sobě vlastním, protože vyznění slova je prý lehce hanlivé, asi jako když se u nás řekne „no jo, Pražáci“), vystoupí v ustáleném a dokonale sehraném obsazení. Habibovo poselství podpoří Abdoul Wahab Berhé, střídající baskytaru i tradiční západoafrickou basovou loutnu kamale n’goni. Hráč na kytaru a banjo a také doprovodný zpěvák Issa Koné. Klávesista a další sborový zpěvák Charly Coulibaly. Na perkuse čarující a zpívající Mama Koné. A samozřejmě i Mahamadou Koné, divočící s tzv. mluvícím bubnem tamani, dýňovým basovým bubnem barra a dalšími autentickými africkými perkusemi.

Habib naposledy vystoupil v Praze v listopadu 2021.