Soutěž o 2× 2 vstupenky na JFB – Slavnosti synkop

Soutěž o 2× 2 vstupenky na JFB – Slavnosti synkop

I letošní ročník „festivalu na festivalu“, který si do znaku vepsal rytmický útvar tradičně úzce spojený s jazzem, totiž synkopu, se odehraje na třech pódiích CED – Divadla Husa na provázku. Tentokrát poprvé s česko-americkým programem, rozděleným půl na půl.

Zakladateli kapely 2in2out jsou saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, kteří jsou zároveň i autory repertoáru. Ke spolupráci přizvali kontrabasistku Kláru Pudlákovou a bubeníka Adama Sikoru. Skupina se v posledních letech vypracovala ze studentského projektu v jeden z nejzajímavějších českých jazzových počinů. V červnu 2024 kapela vydá album u labelu Bivak Records.

Pražské Limbo letos slaví dvacet let od svého založení. Pod vedením saxofonisty Pavla Hrubého je kapela rozkročena mezi více žánry: od ryzího improvisingu se dokáže vyhoupnout k nedefinovatelné poloze, kdy lze mluvit především o hudbě melodické a trochu melancholické. Limbo má na kontě nejrůznější žánrová ocenění i nominaci na Anděla v kategorii Jazz & blues.

Limbo - Karlíkovi z lásky. Central European Showcase, Divadlo Husa na Provázku, Brno, 28/6/2022

Sedmadvacetiletý saxofonista z Philadelphie Immanuel Wilkins vystudoval hudbu na prestižní Juilliard School a patří k velkým příslibům americké scény. Se dvěma sólovými alby na labelu Blue Note a bezmála dvěma desítkami sidemanských albových zářezů se může pochlubit spoluprací s tak zajímavými jmény jako jsou Wynton Marsalis, Jason Moran, Gerald Clayton nebo Gretchen Parlato.

Immanuel Wilkins: Tiny Desk (Home) Concert

Kassa Overall, nejen uznávaný bubeník, ale také producent a občasný raper, se před jedenačtyřiceti lety narodil v Seattlu, kde mimochodem navštěvoval stejnou střední školu jako léta před ním Quincy Jones a Jimi Hendrix. Na konzervatoři kromě jazzu objevil hiphopové rytmy, které mu učarovaly a s oblibou jich využívá dodnes. Po přestěhování do New Yorku hrál mimo jiné s Christianem McBridem, Geri Allen nebo Ravim Coltranem, ale spolupracoval i s nenapravitelnou avantgardistkou Yoko Ono.

Kassa Overall: Tiny Desk Concert

Zdroj: program JFB

Koncert se koná 2. června v Divadle Husa na provázku.

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Do 26. 5. nám pomocí soutěžního formuláře napište název debutového alba Immanuela Wilkinse. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.