Festival Mladí ladí jazz zveřejnil svůj podzimní program. Největší hvězdou, jež do Česka zavítá, bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla, člen jedinečné formace Bajofondo a renomovaný autor filmové hudby, za niž byl už dvakrát dekorován prestižním Oscarem. Dvaasedmdesátiletý hudebník vystoupí v pražském Obecním domě 7. října a představí zde svou sólovou desku Ronroco, remasterovanou edici alba z roku 1998 obsahujícího originální melodie inspirované tradiční argentinskou hudbou.
Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora, za kterou byl v roce 2006 oceněn nejen Oscarem, ale i Zlatým glóbem. O rok později si oscarový triumf zopakoval díky kompozicím k filmu Babel. Jako skladatel spolupracoval i na dalších slavných snímcích Amores perros, 21 gramů nebo Divoké historky, je rovněž autorem soundtracku ke kultovní videohře The Last of Us a podílel se i na hudbě k seriálu Narcos.
„Podzimní program festivalu Mladí ladí jazz nabídne odvážné a novátorské interprety, kteří ve své tvorbě vychází z jazzu a kombinují ho s dalšími žánry. Chceme, aby si lidé odnesli nevšední zážitek, proto mám radost, že letos můžeme diváky pozvat do výjimečných prostor – třeba modernistického Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, kde vystoupí saxofonista Colin Stetson. Oscarový skladatel Gustavo Santaolalla zase poprvé v Praze zahraje ve velkorysých secesních prostorách Obecního domu,“ říká ředitel festivalu Mladí ladí jazz Jan Gregar.
Gustavo Santaolalla se narodil v roce 1951 v El Palomaru u argentinské metropole Buenos Aires. V šestnácti založil kapelu Rainbow, která míchala rock s tradiční latinskoamerickou hudbou. Později se etabloval jako producent mnoha úspěšných jihoamerických a mexických skupin a interpretů devadesátých let. Na přelomu tisíciletí začal spolupracovat s mexickým režisérem Alejandrem Gonzálezem Iñárritu a postupně napsal hudbu k jeho prvním filmům Amores perros – Láska je kurva, 21 gramů a Babel. Jako hudební skladatel je podepsán i pod řadou dalších snímků jako Nanga Parbat, Biutiful, Na cestě, Blízko od sebe nebo Divoké historky a podílel se také na hudbě k seriálům Narcos: Mexiko, The Last of Us a Milé dítě. Gustavo Santaolalla je rovněž členem a skladatelem argentinsko-uruguayské skupiny Bajofondo kombinující akustické tango s elektronikou. Formace vydala řadu alb a spolu s Gotan Project se zasloužila o návrat argentinského tanga na výsluní popularity. Bajofondo sklízelo úspěchy také v České republice, skupina excelovala například na festivalech Colours of Ostrava nebo United Islands of Prague. Santaolalla má na kontě i tři sólové nahrávky včetně klasického alba Ronroco, které se letos po 25 letech od prvního vydání dočkalo remasterované edice. Tvoří ho dvanáct melodií inspirovaných tradiční argentinskou hudbou a ovlivněných i hudbou Japonska, Afriky a východní Evropy. Deska dostala název podle jihoamerického strunného nástroje, na který Santaolalla hraje už dětství. V Praze jej doprovodí Javier Casalla (housle, viola, charango a zpěv), Juan Luqui (charango, ronroco, havajská kytara, autoharfa a zpěv), Barbarita Palacios (klávesy, zvonkohra, guitalele, argentinské bubny bombo legüero a zpěv) a Nicolás Rainone (kytara, guitarrón, violoncello, ronroco a zpěv).
Gustavo Santaolalla vystoupí 7. října v Obecním domě v Praze.
Colin Stetson je devětačtyřicetiletý americký saxofonista a bývalý zápasník ve wrestlingu. S hudbou začínal ve skupině Transmission Trio, s níž v roce 2003 vydal album Tiny Beast. Poté se vydal na sólovou dráhu a od té doby natáčí vlastní alba nezaměnitelného soundu, který charakterizují psychedelické saxofonové plochy a vesmírně znějící syntezátory. Za album New History Warfare Vol. 3: To See More Light z roku 2013 byl nominován na kanadskou Polaris Music Prize. Často spolupracoval s kapelou Arcade Fire, hrál na albech Davida Gilmoura nebo Animal Collective, natáčel i s Lou Reedem, Chemical Brothers nebo Tomem Waitsem. Je rovněž autorem soundtracku ke hře Red Dead Redemption 2 nebo k americkému filmu Menu s Ralphem Fiennesem.
Colin Stetson vystoupí 22. října v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.
Blue Lab Beats je londýnská producentská dvojice kombinující jazz, hip-hop, afrobeat, soul a elektroniku. Její členové, Mr DM (David Mrakpor) a NK-OK (Namali Kwaten), začínali na remixech písní od Dua Lipy nebo Rag’n’Bone Mana, nyní už jsou držiteli ceny Grammy a na YouTube jejich tvorba nasbírala před padesát milionů streamů.
Blue Lab Beats se představí 13. října v pražském Rock Café.
ECHT! je belgická kapela, již tvoří kytarista Florent Jeunieaux, baskytarista Federico Pecoraro, klávesista Dorian Dumont a bubeník Martin Méreau. Skupina má kořeny v jazzu, ale do své hudby míchá i elektroniku a hip-hop. V roce 2020 obdržela od Red Bull Elektropedia ocenění v soutěži Fresh on the Scene. Do Prahy se vrací po loňském úspěšném vystoupení na Mladí ladí fest a v roli předkapely se na jejím koncertě představí domácí formace Opatův modul, jejíž elektronickou hudbu hranou na živé i neživé nástroje doplňují industriální samply a projekce.
ECHT! zahrají 3. října v prostorách Kasáren Karlín.
Negro Impacto je pohodové duo z irského města Dundalk tvořené zpěvačkou vystupující pod přezdívkou Chi Chi a producentem Laurencem. Jejich hudba mísící neo-soul, r’n’b rock a funk si již vysloužila přirovnání ke kapele The Internet nebo zpěvačce Erykah Badu. Dvojice se s úspěchem představila na předních irských festivalech Electric Picnic a Forbidden Fruit a může se stát i senzací podzimní nabídky Mladí ladí jazz.
Negro Impacto budou hrát 25. října v pražském Jazz Docku.
Více informací a vstupenky naleznete na www.mladiladijazz.cz.