Bill Evans & The Vans Band All Stars – Sestava roku nadchla hned dvakrát vyprodaný Jazz Dock

Bill Evans & The Vans Band All Stars – Sestava roku nadchla hned dvakrát vyprodaný Jazz Dock

Bill Evans & The Vans Band All Stars, 10. 5. 2024, Jazz Dock, Praha

Když se v programu Jazz Docku objevila tahle supergroup ve složení Bill Evans – saxofony; John Medeski – varhany, klávesy; Felix Pastorius – baskytara; Keith Carlock – bicí, bylo jasné, že to bude velká událost. Však se také dva koncerty po sobě velmi rychle vyprodaly. 

V první skladbě se nám čtveřice hned výsostně rozparádila, Bill naznačil ráz koncertu hned prvním sólem, pak se o slovo přihlásil John a dokonce i loktem rozohnil své hammondky. Následoval Felix se svým sólem za použití zkreslení a efektů. Keith do toho mocně dupal pod nimi, hrál toho tolik a neustále zdobil doprovod. Dovolím si také vyzdvihnout téměř geniální zvuk. Mocný a hutný, přitom stále krystalicky čistý. V další věci došlo ke zjemnění, když Bill zaperlil na sopránku a představil i svou líbeznější tvář. Celá skladba zpomalila do Johnova partu, přičemž tohle tempo dlouho nevydrželo a za chvíli to už zase Keith hnal kupředu jak zběsilý. Tenhle chlápek, hraje s neuvěřitelným nasazením!

Bill při představování kapely ocenil i to, že hrají dva večery po sobě na stejném místě, takže měli i čas si Prahu trochu užít. Na podzim bychom se měli dočkat nové desky v této sestavě, kterou také již kvartet vehementně naživo prezentuje. Jak jsem již naznačil v popisu prvních skladeb, schéma se opakovalo po celou dobu koncertu a vzájemné interakce muzikantů vedly k nejednomu nadšení v publiku. Po Felixově úvodu k otcově skaldbě Continuum se rozpoutala doslova slastná orgie, radost poslouchat! Poslední song Hearts of Havana Bill věnoval Kubě a v závěru koncertu Keith vyrukoval se sáhodlouhým epickým sólem, ve kterém jen podtrhl zběsilé nasazení, se kterým odehrál celý koncert. Samozřejmě musel ještě následovat přídavek. Další fenomenální zážitek v příjemném klubovém prostředí Jazz Docku!

Fotky: Alena Chlumská