Abate Berihun & Addis Ken Project přenese dávná kulturní pouta mezi Etiopií a Izraelem do kontextu současného jazzu + soutěž o 3× 2 vstupenky

Abate Berihun & Addis Ken Project přenese dávná kulturní pouta mezi Etiopií a Izraelem do kontextu současného jazzu + soutěž o 3× 2 vstupenky

Není vůbec nelogické, že jedna z nejzajímavějších nových ethiojazzových formací vznikla v Izraeli a s asistencí tamního hvězdného pianisty Roye Mora. Komunikace mezi ethio-jazzem a tím, čemu bychom mohli říkat jazz levantský, je historicky daná a přirozená. Jak se můžeme přesvědčit i 28. května 2024 v historickém sále pražské Novoměstské radnice.

Symbolicky pojmenovaný projekt Addis Ken, což v překladu z amharštiny znamená Nový den, vznikl v roce 2018 kolem etiopského zpěváka a saxofonisty Abateho Berihuna. Absolventa Addis Ababa University Music School a hráče, který doprovázel etiopské legendy jako Mulatu Astatke či Mahmoud Ahmed.

Berihunův životopis by vydal na román. Od šestnácti se talentovaný saxofonista živil jako člen vojenské kapely. Zažil i velmi krutou epizodu, kdy autobus s hudebníky napadli rebelové. Většina členů Ethiopian Military Bandu byla tehdy zastřelena a samotného Abateho zranily dvě kulky. Jako jedenadvacetiletý založil Berihun první vlastní jazzovou kapelu a absolvoval s ní i několik turné po Evropě.

Po přestěhování do Izraele v roce 1999 musel Abate znovu překonávat tvrdé začátky. Kvůli jazykové bariéře se chvíli živil mytím nádobí v restauraci nebo jako člen ochranky. Jakmile ovšem prokázal svoje muzikantské nadání, neměl problém najít na izraelské scéně spřízněné muzikantské duše. Vždyť židovská kultura odpradávna tvořila také součást duchovního prostředí Etiopie. Nejen, že se etiopské císařské dynastie odvozovaly od krále Šalamouna. Do společné kulturní pokladnice odpradávna přispíval i národ etiopských Židů – Falašů. Různá etnika se v zemích Afrického rohu vzájemně ovlivňovala a obohacovala. Ona sounáležitost zůstala zachována i v pomyslných muzikantských genech. Navíc Abate Berihun má v malíčku i jazzové „esperanto“, kterému rozumějí snad na celém světě. Už v útlém věku ho nadchla hudba legend Charlieho Parkera či Johna Coltranea a dobře si ji nastudoval.

Už v roce 2003 založil Berihun v Izraeli kapelu Kuluma, jejímž členem byl tehdy i Itamar Borochov. Skupina nahrála zajímavé album Mother Tongue (2005), na kterém spojovala etiopské, kubánské a levantské inspirace. Následovaly další skupiny jako Tezeta (což přeloženo z amharštiny znamená „Nostalgie“) nebo Tesfa Band (v překladnu „Naděje“).

Chápavým spoluhráčem i spolu-frontmanem v Addis Ken Project se Abatemu stal uznávaný pianista a skladatel Roy Mor (též Anat Cohen, trumpetista Avishai Cohen, Jazzmeia Horn, Esperanza Spalding, mimochodem bratr Omriho Mora, známého ze sestav basisty Avishaie Cohena). Roy má za sebou také dosti bouřlivý život. Koketoval s herectvím. Na universitě vedle studia hudby získal také absolventský diplom z katedry filosofie. V armádě sloužil jako výsadkář – parašutista. Kvůli nejisté dráze hudebníka opustil dobře placené místo programátora u Microsoftu a zkoušel se protloukat hraním v newyorských klubech. Jako pianista si vytvořil osobitý styl vstřebáním a promícháním postupů klasické hudby, hard bopu a západoafrických stylů, kterému s nadsázkou říká „biblický sound“. Představil ho i u nás, v rámci Mezinárodního festivalu jazzového piana 2022.

Koncepci projektu Addis Ken popsal Roy Mor barvitě: „Jde vlastně o spojnici mezi pradávnými tradicemi etiopských Židů a přístupem moderního jazzového ansámblu. Do hry jsme zapojili i smysl pro muzikantské dobrodružství, bohaté harmonie, afrobeat a také blues, které vás svojí upřímností chytne za srdce.“

Kapela Addis Ken už excelovala na prestižních festivalech jako Red Sea Jazz, Jerusalem Jazz Festival či v klubech severní a jižní Ameriky. Ustálila se ve čtyřčlenné sestavě. Na kontrabas zahraje i u nás z tria Shalosh dobře známý kontrabasista David Michaeli. Za bicími exceluje Amir Bar Akiva, absolvent telavivské Israel Conservatory of Music a newyorské New School For Jazz And Contemporary Music, se zkušenostmi v kapelách španělského latin jazzového pianisty Chana Domíngueze či izraelské flétnistky Hadar Noiberg.

Koncert se koná v rámci koncertní série Jazz Meets World a vstupenky na koncert zakoupíte zde.

SOUTĚŽ:

Soutěžíme o 3× 2 vstupenky.

Do 19. 5. nám pomocí soutěžního formuláře napište, kdy vznikl projekt Addis Ken. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.