Carmen Souza zazpívá o spojení mezi všemi lidskými bytostmi planety

Carmen Souza zazpívá o spojení mezi všemi lidskými bytostmi planety

Zatím poslední, desáté album portugalské zpěvačky, písničkářky, kytaristky a pianistky kapverdského původu Carmen Souza nese název Interconnectedness. Jeho poselství je dnes obzvláště důležité, vypráví totiž o humanitě, o tom, jak jsme všichni propojeni lidstvím. Naléhavé, přitom temperamentní, sdílné a okouzlující písně navodí atmosféru sounáležitosti 3. května 2024 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

V písních přitom Carmen Souza nemoralizuje. Nechává hudbu, ať žije na koncertech vlastním životem, a dává publiku prostor, ať si ji vykládá po svém. „Jako u každého alba, které jsem za ta léta vydala, muzika se vždy postupně mění do jiné perspektivy tím, jak je interpretována v různých částech světa. Tak už se jen těším, jakým směrem se bude vyvíjet tentokrát,“ vypráví Carmen a můžeme si být jisti, že také pražský koncert bude unikátní.

Ačkoliv se Carmen Souza narodila 20. května 1981 v Lisabonu, od mala udržovala úzký kontakt s domovinou rodičů. Tedy s Kapverdskými ostrovy. Prostřednictvím kapverdské komunity, řeči, protože u Souzů se mluvilo kreolsky, a samozřejmě kultury v čele s muzikou. Pěveckou průpravu Carmen získala už jako dítě v kostelním sboru. Na radu otce, námořníka na obchodní lodi, sice začala studovat angličtinu a němčinu, ovšem po roce na vysoké škole se rozhodla studia ukončit a věnovat naplno muzice.

Zlom ve zpěvaččině dráze nastal v roce 1999, kdy se Carmen setkala s basistou, producentem a skladatelem Theem Pascalem. Hudebníkem, který mimo jiné řídil profesionální gospelový sbor, se kterým Carmen vystupovala. Právě Pascal pomohl talentované dívce autorsky dotáhnout její vlastní písně a vytvořit unikátní styl, kterým zaujala mezinárodní publikum hned díky albovému debutu Ess é nha Cabo Verde (2005).

Co se týče u Carmen Souza zvláště nevděčného úkolu žánrového zařazení, nemá smysl dumat, zda zpěvačka a písničkářka patří do jazzové škatulky nebo do world music. Ona si prostě vytvořila osobitý styl, ve kterém se nenásilně proplétá jak jazzová tradice, tak kapverdské žánry morna či coladeira, rytmy brazilské batuque, ozvěny hudby Mozambiku, nebo třeba blues. Slavný zpěvák David Sylvian (Japan, Robert Fripp, Jon Hassell) o Carmen Souza prohlásil: „Díky svým kapverdským základům, se kterými přistupuje k jazzu a modernímu soulu, vytvořila nádherně pulsující, převážně akustický a přitom přístupný hybrid. World soul pro 21. století.“

K okouzlující barevnosti Carmenina repertoáru přispívá i fakt, že písničkářka nejen bravurně přechází z kytary na piano či perkuse, ale písně interpretuje jak v kapverdské kreolštině, tak portugalsky, francouzsky či anglicky. S jistotou osobnosti pevně zakořeněné v tradici, ale zároveň světoobčanky, otevřené všem inspiracím a krásám planety. Jako svoje současné domovské město si ostatně Carmen vybrala kosmopolitní Londýn.

Dnes má Carmen za sebou celou sérii úspěšných desek, vystoupení na prestižních světových scénách včetně Liverpoolské filharmonie, a festivalech jako Monterey Jazz Festival, San Francisco Jazz Festival, WOMAD Petera Gabriela nebo North Sea Jazz. Momentálně pracuje na svém jedenáctém studiovém albu, které by mělo vyjít v roce 2024. Je tedy možné, že se v Praze dočkáme i nějaké překvapivé repertoárové novinky.

Carmen Souza vystoupí v Praze samozřejmě se svým někdejším mentorem, basistou Theem Pascalem, kterého pořadatelé WOMADu označili za „jednoho z nejtalentovanějších a nejinspirovanějších portugalských hráčů, skladatelů a producentů na poli world music a jazzového crossoveru“. Sestavu dále doplňuje bubeník Elias Kacomanolis, působící v Londýně také jako žádaný aranžér a pedagog a 22letý pianista Deschanel Gordon, pocházející z Hackney.

Koncert je součástí série Jazz Meets World.