Emil Brandqvist trio okouzlí poetickým severským jazzem + soutěž o 3× 2 vstupenky

Emil Brandqvist trio okouzlí poetickým severským jazzem + soutěž o 3× 2 vstupenky

Motto „severská jazzová poesie“ si přitom muzikanti vetkli do erbu i záhlaví webových stránek sami, nejde o prázdný reklamní slogan. O tom, jak k hudbě skandinávského klavírního tria sedí, se můžeme přesvědčit 18. března 2024 v sále pražské Novoměstské radnice v rámci turné k novému albu Layers Of Life.

Zdejší zasvěcené publikum už vlastně kvality tria Emila Brandqvista zná. Jemné, snivé, vznešeně zpěvné a lehce melancholické nálady pohltily historický sál Novoměstské radnice už v březnu 2017. „Emil Brandqvist patří k nejtišším bubeníkům, které jsem měla možnost slyšet. Údery paličkami zněly skoro jako tlukot srdce,“ napsala tehdy o vystoupení Barka Fabiánová v magazínu Full Moon.

Bylo by klišé myslet si, že pokud klavírní jazzové trio vede bubeník, zaměří se především na rytmus, groove, dramatičnost. Švédský skladatel a bubeník Emil Brandqvist (*1981, Halmstad) totiž patří ke svrchovaným melodikům a lyrikům. Studia hudby ve vzdělávacím centru Billströmska folkhögskolan na ostrově Tjörn prohloubila jeho cit pro lidovou hudbu a přírodu. Ve formálním vzdělávání pokračoval na Göteborgské universitě. Díky svým fantazii inspirujícím melodiím se vyprofiloval také jako skladatel filmové hudby. Na albech debutoval v roce 2007 pod hlavičkou Emil Brandqvist Orkester titulem Små Rum.

Trio založil Emil Brandqvist v roce 2005, první desku Pappas Vardagsrum s ním publikoval o pět let později. Od počátku přitom spolupracoval s finským pianistou Tuomasem A. Turunenem (*1980, Kontiolahti), absolventem Královské švédské hudebního akademie, kterého tisk opatřil přídomkem „jednoho z nejcitlivějších hráčů dnešní Skandinávie“. Ačkoliv má Turunen vlastní kariéru, vydal zdařilá sólová neo-klasická alba Karelia Inspiration (2013), Ornaments Of time (2018) a Lifesparks (2022), hraje s kapelou We Are Birds a vedle muzikantského vzdělání získal také universitní diplom z matematiky, zůstává věrným bubeníkovým souputníkem.

Současná  sestava Emil Brandqvist Tria se ustálila v roce 2012 příchodem švédského kontrabasisty Maxe Thornberga (též Lisa Bodelius Quartet, Kristin Ambaro Band či Per Thornberg Quartet). Za celoevropskou popularitou vykročilo trio přes Německo, poté, co album Breathe Out publikoval v roce 2013 hamburský label Skip Records. Následovaly oceňované tituly Seascapes (2015), Falling Crystals (2016), Within A Dream (2018) a Entering The Woods (2020), na kterých se k triu přidávali i hosté, včetně smyčcového kvarteta.

Nejčerstvějším přírůstkem do diskografie se v roce 2023 stala deska Layers Of Life, rozvíjející charakteristický šerosvitný a konejšivě křehký styl tria. Díky hloubce zvukového prostoru, zvukomalbě a obraznosti si nahrávka vysloužila „filmovou“ charakteristiku „sound širokého plátna“.

SOUTĚŽ:

Soutěžíme o 3× 2 vstupenky.

Do 12. 3. nám pomocí soutěžního formuláře napište jméno posledního alba tria Emila Brandqvista. Výherce budeme kontaktovat e-mailem.