Behind The Door vstupují do třetí dekády s novým singlem a chystaným turné

Behind The Door vstupují do třetí dekády s novým singlem a chystaným turné

Jazzfusion formace Behind The Door složená z hudebníků z předních českých stálic oslavila koncem roku etapu dvou desetiletí existence živou nahrávkou skladby Chebzí 9 ze studiové  live session. Novým singlem Cross z téhož natáčení v pražských FirstFloor Studio Barrandov nastavují kurs do dalších let. Spolu s novinkou oznamují jarní a podzimní turné po České republice a Slovensku. 

„Cross je o vnitřním konfliktu mysli a srdce, o neschopnosti učinit životní rozhodnutí. Původně banální dilema, zdali jít po proflámované noci jamovat do holešovického klubu Cross, či nejít, nakonec přerostlo do osobní roviny, vztahy nevyjímaje. Není-li člověk schopen říci A nebo B v tak triviální záležitosti, jak chce potom být v životě vnitřně šťastný a naplněný? Celá tato původně absurdní situace se nakonec přelila až v zoufalství, nespokojenost, vnitřní neklid a vyplynula z ní místy depresivní píseň s pracovním názvem Cross, který už potom zůstal, říká Ondřej Valenta, klávesista a autor skladby. 

Mixu se zhostil hudebník Jakub Šindler, masteringu pak Miroslav Chyška, kytarista J.A.R. či Illustratosphere Dana Bárty. 

Šestičlenná sestava z Frýdecko-Místecka spolu koncertuje od útlého mládí. Skupina tak působí dvacet let, i když jejím členů je lehce přes třicet. Během té doby se všichni uplatnili v kapelách jako Vltava, Čechomor, Slza či Bandjeez. I přes vytížené koncertní kalendáře spolu šestice tvoří a vystupuje. 

„Svým způsobem je to zázrak, že jsme schopni si těch pár dní v roce udělat na Behind the Door  čas, vzhledem k vytíženosti a vzdálenosti bydlišť nás všech. Osobně tvorbu v kapele vnímám jako takovou hudební laboratoř, kde si vyzkouším věci a postupy, na které v ostatních projektech nezbývá prostor. A i proto mi čas a energie investovaná do Behind the Door za to setkávání a tvoření stojí,” popisuje saxofonista Ondřej Klímek.

Spolu s Klímkem (Vltava, Kamil Střihavka, Dara Rollins či Maxiband Jana Maxiána v pořadu Máme rádi Česko na FTV Prima) a autorem skladby klávesistou Ondřejem Valentou (Slza, Tereza Mašková, Petr Kolář) tvoří Behind the Door kytarista Radim Přidal (Point of Few a další), bubeník Matěj Drabina (Bandjeez – dříve s Davidem Stypkou, nyní s Kateřinou Marií Tichou, Mario Šeparovič trio), baskytarista Lukáš Čunta (Čechomor) a flétnista Ladislav Muroň (Musica Balkanika, Cotatcha Orchestra).

Behind The Door vystoupí na jaře v Rychlebských horách v Tančírně v Račím údolí 3. března, v ostravském Klubu Parník 5. března, v Klubu Vrátnice v Rožnově pod Radhoštěm 6. března a nakonec v Praze v Radiocafé Vinohradská 12 v rámci pořadu JAZZ CLUB stanice Český rozhlas Jazz 7. března. Na podzim je čeká dalších osm českých a jedna slovenská zastávka. 

KONCERTY:

JARO 2024

3. 3. Rychlebské hory/Jeseníky – Tančírna v Račím údolí
5. 3. Ostrava – Klub Parník
6. 3. Rožnov pod Radhoštěm – Klub Vrátnice
7. 3. Praha – Radiocafé Vinohradská 12/ budova Českého rozhlasu

PODZIM 2024

9. 10. Hranice na Moravě – Divadlo Stará Střelnice
10. 10. Bratislava (SK) – Pink Whale
11. 10. Frýdek-Místek
12. 10. Zábřeh na Moravě – festival Jazz in Hall
13. 10. Brno – Klub Alterna
24. 10. Uherské Hradiště – Klub Reduta
25. 10. Kyjov – JazzKlub Kyjov
26. 10. Vysoké Mýto – bubenický festival Vysoké Mýto
27. 10. Znojmo – GaP – Galerie a Prostor