Béla Fleck & My Bluegrass Heart vystoupí také v Praze

Béla Fleck & My Bluegrass Heart vystoupí také v Praze

16. února 2024, hotel Pyramida (sál Dlabačov), 17:00 a 20:30

Během posledních čtyř desetiletí se Béla Fleck odvážně vydal tam, kam se dosud žádný banjista neodvážil a jeho hudební cesta mu vynesla 16 cen Grammy v devíti různých kategoriích, včetně country, popu, jazzu, instrumentální hudby, klasické hudby a world music. Jeho kořeny však sahají do bluegrassu a právě tam se vrací se svým prvním bluegrassovým turné po 24 letech – My Bluegrass Heart. Album My Bluegrass Heart, oceněné cenou Grammy, je třetí kapitolou trilogie, která začala albem Drive z roku 1988 a pokračovala v roce 1991 albem The Bluegrass Sessions. Fleckova kapela představí vícegenerační plejádu nejlepších bluegrassových hráčů, kteří mají na svém kontě nespočet cen Grammy a nominací, stejně jako obrovské množství ocenění IBMA: houslista Michael Cleveland, mandolínová virtuoska Sierra Hull, slavný multiinstrumentalista Justin Moses, basista/multiinstrumentalista Mark Schatz a úžasný Bryan Sutton na kytaru.

Béla Fleck je považován za nejlepšího banjistu na světě, který prakticky znovu vytvořil podobu a zvuk banja díky své pozoruhodné kariéře, která zasahuje celý hudební svět a řady sólových i společných projektů. Pokud Flecka znáte, víte, že na banjo prostě rád hraje a zasazuje ho do jedinečných aranžmá. Fleck, šestnáctinásobný držitel ceny Grammy, má virtuózní, jazzově-klasickou vynalézavost ikonického instrumentalisty a skladatele s bluegrassovými kořeny, který je rozkročený od průkopnického souboru Béla Fleck and the Flecktones, který dodnes určuje standardy, až po ohromně širokou škálu hudebních experimentů, od koncertů pro celý symfonický orchestr, zkoumání afrických kořenů banja a spolupráce s indickou hudební smetánkou Zakirem Hussainem a Rakeshem Churasia s Edgarem Meyerem až po vystupování ve folkovém duu s manželkou Abigail Washburnovou a jazzové duo s Chickem Coreou.

Michael Cleveland, přestože teprve třicátník, je už držitelem ceny Grammy za rok 2020, byl 12 krát vyhlášen houslistou roku IBMA, šestkrát vyhrál Instrumentální nahrávku roku a stojí v čele šestinásobné Instrumentální skupiny roku Micheal Cleveland&Flamekeeper. V roce 2018 byl uveden do Národní houslové síně slávy. Michael vzal housle do ruky ve čtyřech letech a v devíti byl pozván, aby doprovodil legendárního Billa Monroeoa na festivalu Bean Blossom Bluegrass. Brzy poté se svým virtuózním stylem vystoupil v Grand Ole Opry jako host Alison Kraus a ještě před dovršením 14 let byl vybrán do IBMA Bluegrass Youth Allstars. Od té doby je díky svému strhujícímu umění a technické zdatnosti vyhledávaným hudebníkem a v posledních letech vystupuje s Vincem Gillem, Martym Stuartem, Timem O’Brienem, Andym Statmanem a The Kruger Brothers. Nicméně teprve v roce 2006, kdy Michael založil vlastní kapelu Michael Cleveland & Flamekeeper, našel ten správný prostředek pro své hudební vize a hledání nových cest, způsoby, jak sebe a svou hudbu posouvat dál.

Sierra Hull zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Sierra Hull, která za 25 let své kariéry více milníků než mnozí hudebníci za celý život. Poté, co v deseti letech debutovala v Grand Ole Opry, hrála tato virtuózní mandolinistka z Tennessee ve dvanácti letech v Carnegie Hall a o rok později získala smlouvu s Rounder Records. Nyní je jí 31 let a v roce 2020 vydala pro Rounder své čtvrté řadové album: elegantně vynalézavé a nekonečně podmanivé album nazvané 25 Trips. Na albu, které odhaluje její hlubokou vřelost, osvětluje krásu, chaos a někdy i smutek dospívání a dospělosti. Název alba proto odkazuje na obzvláště významný rok jejího života, včetně svatby s bluegrassovým hudebníkem Justinem Mosesem a vydání jejího široce uznávaného alba Weighted Mind – počinu produkovaného Bélou Fleckem, který byl v roce 2017 nominován na cenu Grammy za nejlepší folkové album

Justin Moses je oceňovaný multiinstrumentalista, který je považován za jednoho z nejvšestrannějších hudebníků v oblasti akustické hudby. Seznam umělců, se kterými vystupoval na pódiu nebo nahrával ve studiu je nekonečný, jen namátkou: Alison Krauss, Del McCoury, Garth Brooks, Emmylou Harris, Brad Paisley, Vince Gill, Bruce Hornsby, Béla Fleck, Peter Frampton, Rosanne Cash, Marty Stuart a Barry Gibb a mnoho dalších. V letech 2018 a 2020 byl Mezinárodní bluegrassovou hudební asociací vyhlášen nejlepším hráčem na dobro. Moses začal svou hudební cestu v šesti letech jako mandolinista v rodinné kapele. Od té doby koncertoval s kapelami jako jsou Blue Moon Rising, The Dan Tyminski Band, Ricky Skaggs & Kentucky Thunder, Blue Highway a The Gibson Brothers. Během svého dvouletého působení s Tyminskim si splnil svůj dávný sen zahrát si poprvé v Grand Ole Opry a natočil album Wheels, které bylo v roce 2009 oceněno titulem IBMA Album of the Year a nominováno na Grammy, další album Fall Like Rain vydal 22. ledna 2021 u Mountain Fever Records.

Mark Schatz byl dvakrát vyhlášen basistou roku IBMA, koncertoval a nahrával s řadou hvězdných umělců, jako jsou Bela Fleck, Tony Rice, John Hartford, Tim O’Brien, Nickel Creek, Claire Lynch a Sarah Jarosz. Mark je hudebním ředitelem mezinárodně uznávaného tanečního souboru Footworks Percussive Dance Ensemble. Tento všestranný multiinstrumentalista má na kontě dvě vlastní sólové nahrávky Brand New Old Tyme Way a Steppin‘ in the Boiler House u Rounder Records, které obsahují jeho vlastní eklektickou směs originálních skladeb na banjo.

Bryan Sutton je nejúspěšnější a nejoceňovanější akustický kytarista své generace, inovátor, který propojuje bluegrassové flatpickingové tradice 20. století s dynamickou hudební scénou 21. století. Jeho vzestup od mladého sidemana, přes session muzikanta, až po členství v jedné z nejlepších bluegrassových kapel historie je založen na profesionalitě a stále se rozvíjejícím hudebním mistrovství. Sutton je držitelem ceny Grammy a devítinásobným držitelem ocenění IBMA Kytarista roku. To jsou však jen vnější znaky jeho úspěchů, důležité však hlavně je, že si osvojil technicky náročný styl a stal se pro dnešní mladé kytaristy stejným vzorem a hrdinou, jakým pro něj byli Tony Rice a Clarence White. A jako doplněk své instrumentální práce je nyní kapelníkem, hudebním producentem, mentorem, pedagogem a lídrem v oblasti online hudební výuky.

Pražské koncerty (momentálně již vyprodané) pořáda firma Čapek Bluegrass & Jazz Instruments, která vyrábí banja a mandolíny již od roku 1985.