Josefine Lindstrand se prezentuje severskou mystikou s jazzovým feelingem

Josefine Lindstrand se prezentuje severskou mystikou s jazzovým feelingem

24. 1. 2024, Kasárna karlín, 19:30

Evropa nikdy neměla svoji Joni Mitchell, ale zato nabízí široké řečiště skandinávského jazzu, dokumentovaného produkcí ECM i dalších elitních značek. Josefine Lindstrand, známá svojí spoluprácí s českým kytaristou Davidem Dorůžkou a jeho mezinárodním triem (Silently Dawning, Animal Music 2008, cena Anděl za nejlepší jazzovou desku roku), stojí podobně jako její severská kolegyně Björk na rozhraní žánrů. Její hudba kombinuje jazzový základ s citem pro křehkou, ale silnou a poutavou melodii. Vedle zpěvu je také výraznou skladatelkou a aranžérkou. Pokud píše pro velký orchestr, výsledek je překvapivě jemný a intimní. Její poslední album Mirages By The Lake je oslavou severské přírody a mystiky. Josefine se vrací do dětství a do nespoutané venkovské krajiny, v níž dominují temné lesy, chladná a tajemná jezera, zrádné potůčky i vodopády.

Tvůrčí dráhu zahájila Josefine Lindstrand ve 20 letech, když ji objevil britský klavírista a kapelník Django Bates. S jeho skupinou Human Chain účinkovala na velkých evropských festivalech (The North Sea Jazz, Oslo Jazzfestival atd.). Roku 2007 dostala nabídku zpívat roli Desdemony v adaptaci Othella od amerického pianisty Uri Caina ve Vídni a v San Francisku. Brzy poté následovala spolupráce s českým kytaristou Davidem Dorůžkou a jeho mezinárodním triem, s koncerty Polsku a České republice. Společně nahráli velmi ceněné album Silently Dawning s texty v angličtině, češtině i švédštině. Roku 2015 získala první velkou nabídku na hudbu pro velký orchestr, jímž byl Norrbotten Big Band ze Švédska. Výsledkem bylo album While we sleep, které získalo prestižní ocenění Jazzkatten od Švédského rozhlasu v kategorii Nejlepší skladatel/ka roku 2017. To jí otevřelo sérii dalších příležitostí ke komponování pro sbory, jazzové bigbandy i filmy. Své páté a zatím poslední album nazvala Mirages By The Lake. Slovo mirage je souhrnné označení pro optické klamy, vyvolané společně počasím i tvárnosti krajiny, a patří tam i fata morgana.

Vstupenky jsou k dispozici na webu Rachot.cz. Do 31. 12. navíc můžete využít slevu na všechny koncerty od Rachotu v příštím roce!