28. ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana chystá večery plné virtuozity a elegance
Elchin Shirinov

28. ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana chystá večery plné virtuozity a elegance

Hlavními hvězdami pražského festivalu sólových klavírních recitálů se letos stanou Elchin Shirinov, Sullivan Fortner či Shin-ichiro Mochizuki. Dvojkoncerty výjimečných hráčů proběhnou v období od 27. listopadu do 7. prosince v sále Nuselské radnice a v Atriu na Žižkově.

Prvního festivalového večera 27. listopadu se v sále Nuselské radnice představí japonský skladatel a virtuóz Shin-ichiro Mochizuki (*1980). Mimořádný talent projevil už v útlém dětství. Nejen, že rychle zvládl klasickou výuku, ale v pouhých šesti letech komponoval i vlastní skladby. „Vážnou“ průpravou a psaním se ovšem nenechal odradit od improvizace, při které sází na hlubokou citovost a s chutí se nechává inspirovat přírodou, kterou také sám fotografuje. Vydal tři profilová alba. Jedno v duu (Another Vision, 2018), které s ním vytvořil saxofonista Ryosuke Hashizume, a dvě v tradičním obsazení klavírního jazzového tria. Na tom posledním, nazvaném jednoduše Trio 2019 (vyd. 2021), ho doprovází i kontrabasista Miroslav Vitouš.

Před Shin-ichiro Mochizukim bude reprezentovat domácí scénu Daniel Bulatkin (*1999), mj. žák Víta Krišťana. Většinou ho slýcháme s vlastním kvartetem, jako varhaníka a spolukapelníka tria B/Y Organism, coby sidemana americké, v Praze žijící zpěvačky Alison Wheeler nebo spoluhráče norského basisty Pera Mathisena. O to zajímavější bude poslechnout si, jak Bulatkin pojme sólový recitál.

Američan Sullivan Fortner (*1986), který nabídne svůj recitál během druhého festivalového večera 30. listopadu v Atriu na Žižkově, se odrazil k mezinárodní kariéře jako stálý pianista kapely Roye Hargrovea. Hrál s Hargrovem v letech 2010 až 2017, tedy téměř až do předčasné trumpetistovy smrti. Na alba Fortnera opakovaně zvali také Theo Crocker či Cécile McLorin Salvant, zahrál si i na desce In The Blue Light (2018) legednárního písničkáře Paula Simona. Kapelnický debut Aria publikoval v roce 2015. K zajímavým položkám Fortnerovy diskografie patří také titul Tea For Two (2018), duo s vibrafonistou Kylem Athaydem.

Druhého večera vystoupí také slovenský pianista Jakub Tököly (*1990), který je jak velkým ctitelem Duka Ellingtona, Oscara Petersona či Herbieho Hancocka, tak i klasiky nebo romského a slovenského folklóru. S Ľubomírem Gašparem hraje v kapele Cimbal Project, má za sebou spolupráci s Miroslavem Hloucalem či polským saxofonistou Piotrem Baronem.

Třetí večer festivalu 4. prosince v sále Nuselské radnice bude patřit dvěma výjimečným dámám. Německé, v USA působící klavíristce, skladatelce a pedagožce Monice Herzig a její mladší izraelské kolegyni ve všech zmíněných oborech Hile Kulik.

Monika Herzig (*1964) je absolventkou jazzového oboru Indiana University, kde dodnes působí v pedagogickém sboru. „Mimo školu“ hrála a natáčela například s jazzrockovou kapelou BeebleBrox a vedla Monika Herzig Acoustic Project. Prestižní časopis Down Beat v roce 1994 v anketě Nejlepší původní kompozice vyhlásil jako vítěznou její skladbu Let’s Fool One. Celkem natočila desítku profilových či spolukapelnických alb. Tím zatím posledním je Both Sides Of Joni, reinterpretace písní Joni Mitchell v duu s loni zesnulou zpěvačkou Janice Jaffe.

Hila Kulik teprve letos vydala albový debut More Than A Change. Ale už z něj je jasné, že jde o mimořádně nadějný talent. Hila zahájila lekce klavíru v osmi letech. V roce 2010 dokončila Jerusalem Conservatory, o šest let později v USA absolvovala Aaron Copeland School Of Music v rámci Queens College, kde i pracovala. Hrála jak s předními izraelskými (zpěvačka Achinoam Nini alias Noa), tak evropskými (holandský trumpetista Michael Varekamp) a americkými (saxofonista Antonio Hart, zpěvačka Pauline Jean) hudebníky.

Závěrečného večera 7. prosince se festivalové dění opět přesune do Atria na Žižkově. Interpreti, kteří se postarají o finále MFJP, se už dříve na našich pódiích velmi dobře uvedli. Polský pianista Kamil Piotrowicz například odkouzlil se svým kvintetem publikum pražského Jazz Docku v roce 2016 a vydával u slovenské značky Hevhetia. Azerbájdžánský virtuóz Elchin Shirinov u nás zase exceloval jako člen tria basisty Avishaie Cohena.

Kamil Piotrowicz (*1992) patří nejen k hvězdám polského jazzového piana, ale také k agilním organizátorům jazzového života. Založil nezávislé vydavatelství Howard Records a také Idealistic Festival. Absolvoval Hudební akademii v Gdaňsku a Rhythmic Music Conservatory v Kodani, poté studoval na Královské konzervatoři v Aarhusu. Opakovaně získal nominaci na polskou „Grammy“ Fryderyk. Zatím posledním z devíti profilových alb je titul Weird Heaven (2022). Přestože je Piotrowicz znám především jako leader početnějších sestav a v současnosti nejčastěji koncertuje s vlastním sextetem, není mu cizí ani formát sólového recitálu.

Elchin Shirinov (*1982) rozhodně nezískal věhlas jen díky členství v triu Avishaie Cohena v letech 2018 až 2022, i když popularitu mu angažmá u hvězdného izraelského basisty rozhodně zvýšilo. Už dříve byl vyhledávaným umělcem. V Evropě na sebe upozornil koncerty se zpěvačkou Sevdou Alekperzade koncem nultých a počátkem desátých let, včetně vystoupení na Montreux Jazz Festivalu. Brzy nato představil i vlastní trio. Natáčel a vystupoval také s polským zpěvákem Grzegorzem Karnasem. Na prvním profilovém albu Maiden Tower (2017) hrál s pianistou v kvartetu uznávaný maďarský bubeník András Dés. Zaslouženou pozornost získala také Elchinova nahrávka v triu Waiting (2018). Brad Mehldau o Shirinovovi řekl: „Poslouchat jeho hru je potěšení. Je totiž nádherně čirá. Elchin píše silné skladby a nápaditě improvizuje.“

Vstupenky na koncerty zakoupíte na webu www.jmw.cz.

PROGRAM

27. 11. 2023, 19:00 | Shin-ichiro Mochizuki (JP), Daniel Bulatkin (CZ) | Nuselská radnice, Táborská 30, Praha 4

30. 11. 2023 19:00 | Sullivan Fortner (US), Jakub Tököly (SK) | Atrium na Žižkově, Čajkovského 12a, Praha 3

4. 12. 2023 19:00 | Monika Herzig (DE/US), Hila Kulik (IL) | Nuselská radnice

7. 12. 2023 19:00 | Kamil Piotrowicz (PL), Elchin Shirinov (AZ) | Atrium na Žižkově