40. Československý jazzový festival, Městský dům Přerov, sobota 21. října 2023
Závěrečný festivalový večer jubilejního 40. Československého jazzového festivalu rozehrála velmi zkušeně veskrze ostravská sestava se záhadným názvem BBC. Nešlo o projekt britské televize, ale o skupinu Boris Band Combination ostravského leadera Borise Urbánka. Pánové Jiří Halada – tenorsaxofon, Jan Tengler – altsaxofon, Michal Žáček – soprán saxofon, Boris Urbánek – klávesy, Vít Štaigl – kytara, Jenny Krompolc – baskytara a novic této kapely Vojta Sedlák – bicí se opřely do svých nástrojů s velkou vervou. Jejich nápaditá, osobitá fusion nadchla všechny hudebně vnímavé diváky, zejména excelentní sóla a dialogy třech saxofonistů stejně jako vedoucího Borise Urbánka a mladého bubeníka Vojty Sedláka zvedaly posluchače ze sedadel. Obzvlášť strhující byly improvizace Jiřího Halady, viz video ukázka. Zkrátka BBC v Přerově byla velká jazzová paráda!
Playlist: Hysterka, Spring Water, Tears Of Hasppines, Alimah, Sax With Me, Dejavu, I Should Have Told You (Boris Urbánek – autor všech skladeb)
V programu jubilejního přerovského jazzfestu nemohl chybět domácí Academic Jazz Band, zvláště když letos slaví 65 let od svého založení v roce 1958 tehdy jako Dixieland XI.A. Výrazná změna jazzového stylu přinesla osvěžení v sále a vzpomínky na počátky jazzové historie před 100 lety. Aktuální sestava:
Saxofony a klarinety: Vít Kubíček, Milan Kubica, Petr Polák
Trubky: Petr Hradil, Vít Adamík, Josef Černocký
Tomáš Landsmann – trombon, Jiří Kubica – piano, Jan Habernal – banjo, Petr Slaměník – suzafon, Radomír Hrůza – bicí,
potěšila svým standardním, velmi nápaditým dixielandem a raným swingem zejména milovníky tradičního jazzu. Navíc když Academici zahráli přesvědčivě takové pecky jako Harlem Flat Blues a Mood Indigo od Duke Ellingtona a Swing That Music Louise Armstronga, spokojenost obecenstva přerostla v hudební radost. Korunu koncertu nasadili precizní interpretací Bugatti Step Jaroslava Ježka.
Setlist: Crazy Quilt; Okay, Baby; Harlem Flat Blues; Swing That Music; White Sisters; I Found A New Baby; Mood Indigo; Bugatti Step.
Finále jubilejního ČSJF patřilo kalifornské zpěvačce Judith Hill a jejímu rodinnému Bandu, do kterého patří afro-americký otec Peewee Hill – baskytara, japonská matka Michiko Hill – klávesy a syntezátory a bubeník John Staten. Judith v elegantní černé průsvitné halence s rukávy až na zem a přiléhavých černých kožených kalhotách začala svůj pěvecký koncert nejprve u elektrického piana za dojemného doprovodu své maminky na její klávesy. Pak Judith vyměnila klávesy za svoji kytaru a spustila se první funk-soulová vlna celé kapely. Divoká jízda pokračovala na plný plyn až člověka po hodině unavila svojí malou nápaditostí. Až závěrečné blues se nadprůměrně podařilo.
Setlist: Foot Steps; Wonderer; Hey Stranger; I Can Only Love You Like Fire; Turn Up; God Bless the Mechanic; Burn It All; Angel in The Dark; Silence; As Trains Go By; Pepper Club; Runaway Train; Cry Cry Cry; Jammin’ in the Basement; Gypsy Lover.
Sobotní večer pokračoval stejně jako v předchozích festivalových dnech na závěrečné After Party, kde Michito Sanchez Collective ve stejně sestavě udržovali spolehlivě vysokou jazzovou úroveň až do neděle.
Celkově se jubilejní 40. Československý jazzový festival v Přerově přes všechny potíže a jisté obavy dobře vydařil. Helena na prologu ukázala, jak dobře umí zpívat jazz, Ray Greene nadchl svým energickým soulem. Peter Lipa pobavil a potěšil jako za mlada, Loop Jazz Orchestra s Davem Wecklem v roli Buddy Riche bylo pro mne nejzajímavější festivalové vystoupení.