40. Československý jazzový festival, Městský dům Přerov, čtvrtek 19. října 2023
Hlavní program festivalu zahájil ve čtvrtek po obvyklé československé hymně v podání orchestru Stana Kentona a úvodu precizního, tradičního moderátora Aleše Bendy letošní jubilant Peter Lipa se svými spoluhráči Michalem Žáčkem – saxofon, flétna, Peterem Lipou jr. – piano, Michalem Šimkem – baskytara a Michalem Fedorem – bicí. Po obvyklých dvou standardech pro naladění publika (On the Sunny Side of The Street, Just the Two of Us) se Peter rozezpíval jak za mlada k plnému nasazení ve skladbách z jeho posledního, povedeného CD NOLA, kde originálně zpívá anglicky pět skladeb nahraných s americkými muzikanty v New Orleans a stejných pět slovensky nahraných se slovenskou kapelou v Bratislavě. Přerovský koncert výrazně pozvedl ostravský saxofonista Michal Žáček, který výborně sekundoval Peterovi a vedl s ním opakované nápadité dialogy. Důstojný začátek hlavního programu festivalu.
Setlist:
On The Sunny Side of The Street; Just a Two of Us;
Život ma neraz prehol cez koleno; Podozrivý; Rozum; Kúsoček páperia; Tíško a kradmo; Tobacco Road; Balada o štyroch koňoch; Užitočný.
Po vydání prvního vzpomínkového průvodce přerovskými jazzovými festivaly v roce 2006 s názvem LABYRINT JAZZU A RÁJ SRDCE se podařilo sepsat a sestavit Aleši Bendovi a jeho spolupracovníkům druhý díl BRÁNA JAZZU OTEVŘENÁ, také nazvaný podle slavného díla Jana Ámose Komenského, který v Přerově působil jako rektor bratské školy. Kniha popisuje jazzové festivaly v Přerově od roku 2006 do 2022. A právě představení této druhé jazzové publikace za účasti přerovského primátora Petra Vrány, autorů knihy a organizátorů festivalu následovalo po vydařeném koncertu Petera Lipy. Nechyběl samozřejmě přípitek. Pro věrné návštěvníky ČSJF a všechny ostatní jazzové příznivce mohu precizně zpracovanou knihu jen vřele doporučit.
Program pokračoval přitažlivým projektem Tribute to Buddy Rich pražského The Loop Jazz Orchestra vedeným přerovským rodákem Vítkem Pospíšilem, který měl premiéru před dvěma dny v Praze. Pro poctu Buddy Richovi, jednomu z nejslavnějších jazzových bubeníků v letech 1950 – 1980 byl přizván světoznámý Dave Weckl. Orchestr ve složení:
Saxofony: David Fárek, Jiří Šindelář, Bharata Rajnošek, Martin Minařík, Jakub Cirkl,
Trombony: Josef Pospíšil, Richard Šanda, Karel Kohout, Petr Fríd,
Trubky: Lukáš Koudelka, Roman Němec, Miroslav Hloucal, Robert Kubát,
Vít Pospíšil – piano, umělecký vedoucí; Lukáš Chejn – kytara; Tomáš Uhlík – basa, Dave Weckl – bicí,
rozehrál přesvědčivě a s velkou chutí slavné hity orchestru Buddy Riche, které zcela zaplnily velký sál Městského domu hutným, celistvým zvukem. Srdce milovníků velko orchestrálního jazzu plesalo, Dave Weckl dodával perfektně sehranému big bandu svými sóly podle vzoru Buddy Riche vysoký glanc. Přesvědčte se video ukázkou, kde najdete od 03:22 celý zasloužený přídavek Time Check se závěrečným sólem Dava Weckela.
Setlist:
Ready Mix (Bill Holman); In a Mellow Tone (Duke Ellington); Step Right Up (Oliver Nelson); Basically Blues (Phil Wilson); Keep the Customers Satisfied (Paul Simon & Art Garfunkel); Dancing Men (John LaBarbera); Big Swing Face (Bill Potts); Norwegian Wood (John Lennon & Paul McCartney); Groovin’ Hard (Don Menza); Love for Sale (Cole Potter); Nutville (Horace Silver); Mercy, Mercy, Mercy (Joe Zawinul); Time Check (Don Menza).
Festival pokračoval neprodleně v předsálí. Na závěrečné After Party spustila naplno temperamentní kapela Michito Sanchez Collective ověřené jazzové hity. Dva perkusisté Michito Sanchez a Imran Musa Zangi spolu s bubeníkem Michalem Hejnou a baskytaristou Vladimírem Klimentem vytvořili silný rytmický základ pro vybrané spoluhráče: Juraj Bartoš – trubka, Vít Pospíšil – klávesy a Viktor Jerman – kytara. Škoda, že zvuková intenzita byla příliš silná a vyhnala mne po prvních dvou odvazových skladbách. Po prvním setu se totiž ke kapele připojit Dave Weckl a pozvedl jam session ještě výš.