40. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově

40. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově

Když se v roce 1966 v Přerově odehrál první ročník tehdejšího ČAJFu (Československého amatérského jazzového festivalu), asi málokdo tušil, že právě vznikla bohatá tradice setkávání vynikajících jazzových muzikantů a jejich nadšených posluchačů, která patří k nejdelším v naší zemi. Československý jazzový festival v Přerově letos slaví už své 40. jubileum!

Festivalový prolog  

Čtvrtek 12. října 2023 od 19.30

Helena Vondráčková je osobnost neodmyslitelně spjatá s českým popem, ale v rámci festivalového prologu si organizátoři připravili velké překvapení, neboť představí Helenu jako zpěvačku jazzového žánru. Pořad Helena zpívá jazz s doprovodem Charlie bandu a hostů bude určitě sledován s velkým očekáváním. Druhým tahákem večera je americký zpěvák a multiinstrumentalista Ray Greene, který vystupoval mimo jiné i jako hlas legendárních skupin Santana a Tower of Power. Přerov bude zastávkou jeho evropského turné k aktuální nahrávce Stay. Posluchači se mohou těšit na příjemnou směsici soulu, R&B, gospelu, jazzu a blues. After party po prologu zajistí znamenitý zlínský F-dur Jazzband.

Hlavní program

Čtvrtek 19. října 2023 od 19.00

Hlavní festivalový program zahájí slovenský nestor Peter Lipa a jeho band. Nestárnoucí Peter Lipa letos oslavil již svou osmdesátku a stále zpívá s plným nasazením. Jeho typický jazzový a bluesový projev klade důraz nejen na melodičnost, ale též na neotřelé a zajímavé texty. Pocta big bandu Buddyho Riche, to je pořad, se kterým se představí The Loop Jazz Orchestra. Hold jednomu z nejlepších jazzových bubeníků historie přijede s pražským orchestrem vzdát Američan Dave Weckl, který je označován za nejlepšího jazzového bubeníka současnosti.

Pátek 20. října 2023 od 19.00

Před třemi lety to byl v Přerově jen stream bez diváků v hledišti, letos si formace Top Dream Company dá repete konečně i před publikem, které ocení výbušnou funk-soul-pop-jazzovou směsici s potenciálem roztančit celý sál. Kontrabasista František Uhlíř si před třemi lety ke svým sedmdesátinám nadělil autobiografickou kolekci Story of My Life – Music for Septet. Živé provedení této nahrávky uvidíme letos v rámci festivalového jubilea. Závěr pátečního koncertu bude patřit zámořským legendám. Klávesista Jeff Lorber, jenž bude v Přerově vystupovat poprvé, si do svého tria přizval muzikanty, kteří vřelost přerovského publika už v minulosti zažili. Jsou jimi baskytarista Jimmy Haslip a bubeník Sonny Emory.

Sobota 21. října 2023 od 19.00

Poslední festivalový večer otevře Boris Band Combination (BBC) ostravského klávesisty a skladatele Borise Urbánka a jeho špičkových hostů. Academic Jazz Band Přerov byl založen v roce 1958 jako Dixieland XI. A a v rámci festivalu pravidelně slaví své kulatiny a půlkulatiny, které spolehlivě přitahují zástupy vděčných posluchačů. Letos budou Akademici oslavovat již své 65. výročí. Finále jubilejního 40. ročníku ČSJF obstará zpěvačka a multiinstrumentalistka Judith Hill se svou kapelou. Judith se ve svém portfoliu pyšní spoluprací s hudebními giganty typu Michaela Jacksona, Stevieho Wondera, Ringo Starra nebo Prince. Podílela se i na filmu o doprovodných vokalistech 20 Feet to Stardom, který získal cenu Grammy za nejlepší hudební film a Oskara za nejlepší celovečerní dokument. Na závěr festivalu nás čeká neodolatelný mix soulu, funku a jazzu.

After party po hlavních festivalových večerech bude v režii temperamentní kapely Michito Sanchez Latin Collective. V rámci festivalu proběhne i křest vzpomínkové knihy Brána jazzu otevřená, která vychází k příležitosti 40. jazzového festivalu v Přerově. Dílo provede čtenáře festivalovými zážitky z let 2006 až 2022, a volně tak navazuje na knihu Labyrint jazzu a ráj srdce, jež mapovala festivalové dění od začátků do roku 2005.

Všechny koncerty se konají v přerovském Městském domě. Prolog začíná v 19.30, hlavní koncerty každý večer v 19.00. Koncerty bude tradičně provázet Aleš Benda.

Další informace jsou průběžně aktualizovány na www.jazzcz.cz

Zdroj: Tisková zpráva