Maraton hudby Brno 2023 začíná již tento týden
Omar Sosa

Maraton hudby Brno 2023 začíná již tento týden

Již 8. ročník festivalu Maraton hudby Brno proběhne ve dnech 10. – 13. srpna 2023 a nabídne jedinečnou atmosféru, kdy se historický střed města Brna promění v jednu velkou hudební scénu. Letošním rezidenčním umělcem bude světoznámý klavírista Omar Sosa. Část hudebních scén se přesune na nová místa. Vstupenky jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut.

Do Brna zavítá jazzový klavírista z Kuby Omar Sosa, který v české premiéře nabídne hned tři jedinečná vystoupení. Během prvního koncertu Sosa představí své jazzové kvarteto AfroCubano, které bude speciálně v rámci Maratonu hudby Brno spolupracovat s brněnskými hudebníky. Ve druhém programu mu bude hudebním partnerem bosenský multi-instrumentalista a beatboxer Stracho Temelkovski. V poslední den jeho festivalové rezidence diváci uslyší sólový klavírní recitál, který hraje jen velmi zřídka.

World music scéna letos návštěvníkům představí také nezapomenutelné estonské duo Puuluup, dva pankáče v obleku hrající hudbu určenou seriózním hipsterům, unaveným pankáčům a milovníkům tradiční hudby, kteří vůbec netuší, co je lyra hiiu kannel. 

V rámci oblíbené Balkan Night se z piazzetty před Janáčkovým divadlem vracíme do krásného nádvoří hradu Špilberk, kde hlavní hvězdou večera bude legendární a energií nabitá bosenská kapela Dubioza Kolektiv

Scéna Humor v hudbě nabídne koncert písničkáře Pavla Helana a hudební návrat sopranistky Patricie Janečkové, která vystoupí s klavíristou a skladatelem Zdeňkem Králem v pozoruhodném prostoru Cabaretu des Péchés. Svou lokaci změní také populární jazzová scéna, která se z nádvoří Místodržitelského paláce přesune na nádvoří radnice Brna-střed. V rámci scény se představí český bubeník a skladatel Tomáš Hobzek. S originálním repertoárem přijede jedna z nejlepších maďarských jazzových zpěvaček Júlia Karosi. Směs blues a rocku představí zpěvák, kytarista a skladatel z Jihoafrické republiky Gerald Clark se svým Gerald Clark Band.

Maraton hudby Brno 2023 začíná již tento týdenAni letos nebudou chybět v ulicích Brna jedinečné designové pokojíky od uznávané české výtvarnice Kateřiny Šedé. Tyto nádherné pokoje se promění na malé koncertní prostory pro pouliční umělce. Jeden z nich se každý rok obmění a svou podobou reaguje na výročí či významná témata daného roku. Jaký pokoj si Kateřina Šedá připravila pro letošní rok? Zjistíte to 18. května v rámci tradičního festivalového happeningu, při kterém bude představen kompletní program festivalu.

Maraton hudby Brno 2023 začíná již tento týdenNávštěvníci se dále mohou těšit jak na dvoudenní program vydavatelství Indies, tak na rockovou, muzikálovou či folklorní scénu, oblíbenou Pianoštafetu, Nekonečné varhany, matiné Barbary Marie Willi a řadu mimořádných talentů z projektu ZUŠ OPEN a mnoho dalšího.

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá a kvalitní brněnská hudební nabídka, kterou také festival cíleně představuje. 

Zdroj: TZ