Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

Mezinárodní hudební festival vždy v druhé půli srpna už několikátým rokem dodržuje svojí vysokou mezinárodní úroveň dramaturgie na platformě malé komorní události, situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš. Znají ji příznivci jazzu z mnoha zemí světa. Festival nabízí experimentální současný jazz, ale i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu. Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Jednotícím prvkem sedmého ročníku festivalu je tentokrát nástroj housle.

Páteční festivalový program otevře v místním kostele bravurní slovenský houslista a skladatel Stano Palúch se svým kvartetem, když představí projekt Premeny. Ten čerpá melodicky ze slovenské národní folklórní tradice, využívá jazzovou improvizaci a rytmickou konstrukci, a kromě jiného i polymerické struktury a nepravidelné rytmy. V uskupení se také nachází cimbalista Marcel Comendant, kontrabasista Peter Korman a bubeník Michal Fedor.

Zámecké pódium bude hostit Aloise Zatloukala, houslistu, violistu a skladatele, který se svým kvartetem Rusty Cowboys představí svérázné postmoderní pojetí jazzových houslí s prvky roots rocku, americany a lidové hudby. Pochmurné, špinavé, ale i hravé a veselé melodie jsou podpořeny pedálovými efekty a proměnlivou rytmikou a přináší pozornému posluchači neotřelý hudební zážitek.

Večer prvního dne festivalu završí jazzové variace na motivy klasické hudby. Ty dávno nejsou ničím výjimečným. Ale málokdy se podaří přetvořit předlohu tak přirozeně a uvolněně jako v případě projektu Legend polského houslového mistra Adama Bałdycha a jeho kolegyně z „vážného“ hudebního světa Agaty Szymczewské. Společně ukazují, jak plastická může být klasická hudba a že jak pro jazz, tak pro klasickou hudbu může být improvizace i současný sonoristický jazyk cestou do neznáma. Projekt z roku 2023 ještě nebyl proveden v České republice.

Mezi vrcholy druhého festivalového dne se jistě zařadí zázračná, hvězdná kubánská houslistka, skladatelka a zpěvačka Yilian Cañizares, která se svou charismatickou lehkostí bytí mísí afrokubánské rytmy, jazz a klasickou hudbu, aby vytvořila globální zvuk, který přenáší poselství lásky, svobody a jednoty. „Resilience Trio“ spolu s Childem Tomasem a Inor Sotolongo je projekt, který přináší naději pro všechny, kteří se jako ona rozhodli čelit nepřízni osudu a pokračovat ve vytváření hudebního umění.

V sobotní večer se milovnicí skvělé hudby mohou zaposlouchat také do skladeb francouzského houslisty, žijícího v USA, Scotta Tixiera, pět krát oceněného cenou GRAMMY a vítěze ankety Downbeat kritik za rok 2018.  Ten vystupoval na významných místech po celém světě včetně The Carnegie Hall nebo Radio City Music Hall, nahrával a koncertoval s jazzovými legendami a hudebními ikonami, jako jsou Stevie Wonder, Kenny Barron, Elton John, Pink Floyd, Ed Sheeran, Coldplay, Chris Potter, John Legend, Christina Aguilera, Anthony Braxton a mnoho dalších. Na festivalu vystoupí v duu se svým bratrem, dvojčetem Tonym Tixierem. Duo se stalo jedním z nejlepších bluesových a jazzových uskupení na americké hudební scéně roku 2022 a těší fanoušky jedinečným zvukem blues a jazzu.  Kromě koncertu se Scott Tixier představí i jako žádaný pedagog, když v rámci sobotního festivalového programu uskuteční workshop, vycházející z jeho knihy, která je zdrojovým materiálem pro improvizaci na jazzové smyčce.

Mezi další hvězdy festivalu bude bezesporu patřit švýcarský houslista Paul Giger. Ten je jedním z těch hudebníků a skladatelů, které je téměř nemožné zaškatulkovat. Jeho poslední album Ars Moriendi je jeho sedmým u prestižního labelu ECM. Jde o typicky vysoce koncepční projekt ve spolupráci s cembalistkou Marií-Louise Dähler, kombinující spiritualitu a estetiku, se kterým pravděpodobně osloví v dobršském kostele jazzové posluchače i publikum klasické hudby.

Podvečerní sobotní program také obohatí hudba S.V.A. Tria s hosty trumpetistou Miroslavem Hloucalem a hráčem na bicí Milošem Dvořáčkem, která je neobyčejně aktuální, bohatá na kontrastní nálady, rytmický vzruch i svěží melodické nápady. Navíc je posluchačsky velmi demokratická a přístupná širokému spektru. Čerstvostí, stylem a energií společné souhry se projekt SVA5 řadí k nejlepším počinům loňského roku.

V místním kostele se odehraje v komorní atmosféře i koncert dua Vít Nermut a Michal Hrubý, kteří představí v obsazení fiduly v kombinaci s flétnou publiku hudbu, inspirovanou středověkými tématy z českého, italského a španělského prostředí ve zvukově pestrém propojení se světem současné volné improvizace.

Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé jazzové talenty. A sem právem patří projekt Unexpected Green houslového tria Romanovská Havláková Jakeš a tanečnice, lektorky a performerky Jany Látalové. Hudebně pohybová improvizace na téma ozvučený pohyb, rozpohybovaný zvuk, svoboda, inspirace, samota, podpora, soběstačnost, teď, zelená, která bude na festivalu provedena v kontextu přírodní scenerie u románské zvonice, slibuje podmanivý zážitek.

Malá pošumavská vesnička Dobrš s bohatou historií a mnoha památkami příchozím nabídne tři festivalová pódia. Ty objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a workshop pak dává sál historického hostince na místní návsi.

Musíte vidět Dobrš a můžete slyšet nepoznané. Dobršská brána přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 18. a 19. srpna i vy!

Více informací naleznete na webových stránkách www.dobrsskabrana-fest.cz

Zdroj: Tisková zpráva