Legendy amerického funku Tower of Power, všestranný kytarový mág Cory Wong nebo Grammy oceňovaná Judith Hill. Festival Groove Brno 2023 zve na své červencové koncerty

Legendy amerického funku Tower of Power, všestranný kytarový mág Cory Wong nebo Grammy oceňovaná Judith Hill. Festival Groove Brno 2023 zve na své červencové koncerty

Groove Brno, největší tuzemský festival funkové, soulové a R&B hudby představuje letní část svého programu. Červencové koncerty odstartují legendární Tower of Power, kteří 16. července v brněnském Sono Music Clubu oslaví neuvěřitelných 55 let na hudební scéně. Následovat je bude Cory Wong, několikanásobný nominant ceny Grammy, americký multiinstrumentalista, skladatel, producent a člen světového fenoménu Vulfpeck, který 20. července vystoupí v České Republice vůbec poprvé. Na svém koncertě v Sono Music Clubu představí svou poslední desku Power Station i aktuální nové singly. Na jednom pódiu se vystřídá s držitelkou Grammy, losangelskou skladatelkou a zpěvačkou Judith Hill, která na přání fanoušků festivalu vystoupí již podruhé s brněnským B-Side Bandem.

Tower of Power, průkopníci amerického funku a soulu, vznikli v roce 1968 v Kalifornii. Díky svému nezaměnitelnému zvuku jsou Tower of Power již více než padesát pět let jednou z nejvýznamnějších funkových kapel na světě. Už po vydání prvního alba East Bay Grease si jich všimla sanfranciská promotérská ikona Bill Graham, který se zasadil o úspěchy takových jmen, jako je Grateful Dead či Jeffersons Airplane. Debutovou nahrávku jim vydali legendární Filmore Records. Za léta své kariéry spolupracovali s mnoha hvězdnými umělci, jako jsou Elton John, Santana, Huey Lewis a Aerosmith, a stali se synonymem pojmu The Oakland Sound. Právě v rodném Oaklandu mají v kalendáři i svůj den. V brněnském Sono Music Clubu vystoupí už 16. července.

Cory Wong, známý svou precizní hrou na kytaru, energickým vystupováním i bezprostředním humorem, přistupuje k hudbě s pokorou:

Jde mi hlavně o posluchačův zážitek. Chci, aby zažil niternou odezvu jako Cítím se líp, Výborně jsem se bavil, nebo Mohl jsem od všeho kolem na hodinu utéct. Skrze kytaru uslyšíte můj hlas, ale já jen burcuji. Povzbudit publikum instrumentální hudbou bez zpěvu a textu je zábavná výzva. Luštím tak hádanku. Pokud dokážu zlepšit náladu byť jen jednomu člověku, beru to jako úspěch,“ říká o své roli umělec.

TOUR DOCUMENTARY // The Power Station Tour West Coast

Skromnost je přitom zrovna to poslední, co by se u Coryho Wonga, rodáka z Minneapolis s pestrou kariérou, dalo očekávat. Od začátků v televizních programech jako The Voice přes jammování s rytmickou sekcí Prince, kde se seznámil s členy Vulfpeck, až po spolupráce se světovými umělci postupně získávalo jméno mladého všestranného umělce na síle. S Vulfpeck, jež se stala jednou z prvních kapel na světě, které se podařilo bez zastoupení manažera či vydavatelství vyprodat koncert v Madison Square Garden v New Yorku, vystupuje od roku 2016. Loňské sólové album s názvem Power Station upoutá nejen nezastavitelnými rytmy a výraznou dynamikou, ale i hvězdnými hosty, jakými jsou například šestnáctinásobný držitel Grammy, banjista Béla Fleck či laureát pěti zlatých gramofonů a dvanácti nominací, baskytarista Victor Wooten. Svou poslední desku Power Station představí Cory Wong v Sono Music Clubu 20. července. Na jednom pódiu se vystřídá s hvězdnou Judith Hill, která je právem řazena mezi nejtalentovanější a nejvýraznější hlasy současné hudební scény. Její hlasový rozsah jí totiž umožňuje excelovat v širokém žánrovém spektru, od funku, soulu přes pop až po rock.

Judith Hill live | Leverkusener Jazztage 2022 | Rockpalast

Judith Hill začala svou hudební kariéru po boku Micheala Jacksona, nejdřív jako vokalistka, později jako partnerka v duet hitu I Just Can’t Stop Loving You. Po jejím úspěchu ve čtvrté sérii reality show The Voice na sebe světová pozornost nenechala dlouho čekat. Debutové album Back In Time jí produkoval legendární Prince a za soundtrack dokumentárního filmu 20 Feet from Stardom obdržela ocenění Grammy v kategorii nejlepší filmové hudby.

I když se bavíme o celosvětové scéně, je úchvatné vidět, že se stejně vlastně jedná o malý rybníček, jehož štiky se potkávají právě u nás, na festivalu Groove Brno. Právě o setkávání a tvoření něčeho nového bez zátěže hranic se snažíme už více než patnáct let. V minulém roce se B-Side Band spojil s bývalou vokalistkou Michaela Jacksona, Judith Hill. Její sólová dráha od doprovodu k hlavní roli je inspirativní,“ popisuje ředitel festivalu a bandleader B-Side Bandu Josef Buchta.

 Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dostání na groovebrno.cz

Zdroj: tisková zpráva